Yemen Yemen İHA'larının Suudi Arabistan'a SaldırısıID:45273
Yayınlanma:
02 Tem 19

Yemen İHA'ları Suudi Arabistan güneyinde yer alan Ebha Havaalanını füzelerle hedef aldı. Bu saldırıda Suudi savaş uçak hangarları başarılı bir şekilde vuruldu.

Yemen El Mesire kanalının raporuna göre Yemenli yerli Kasıf-2 İnsansız Hava Araçları ile gerçekleştirilen bu saldırıda Ebha havalimanındaki savaş uçakları hangarlarına büyük zarar verilip 5 Suudi askeri gücü de yaralandı. Bu saldırı sonucunda Ebha havalimanındaki tüm uçuşlar iptal oldu.

Geçen haftalar içerisinde Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan askeri mevziler ve mekanlar Yemen halk komiteleri ve ordusunun İHA saldırıları ile defalarca hedef alınmıştır. Bu saldırılar karşısında Suudi topraklarında kurulan Amerikan Patriot hava savunma sistemleri bile etkili olmamıştır. 

Yemenli yetkililerin saldırgan güçlere uyarıda bulunmalarının ardından Yemen halk komiteleri ve ordusu Suudi Koalisyonunun saldırılarına misilleme olarak Suudi Arabistan'ın askeri merkezleri, tesisleri ve havaalanlarnı İHA saldırıları ile hedef almaya devam ediyor. 

Yemenli İHA'ların başarılı saldırıları Riyad yönetimi için büyük bir kabusa dönüşmüştür. 

Suudi Arabistan'ın güneyindeki Cizan ve Ebha havalimanları son haftalarda defalarca Yemen halk komiteleri ve ordusu hava ve füze birlikleri tarafından hedef alınmıştır. 

Bu iki havalimanı Yemen aleyhindeki savaşta yer alan Suudi Koalisyonun savaş uçaklarının yakıt ikmali yapıp lojistik destek aldığı askeri mekanlardır.