Filistin İsrail'de protestolar devam ediyor ,Çok sayıda polis yaralandıID:45377
Yayınlanma:
05 Tem 19

Siyonist Rejim polisi, Etiyopya asıllı İsrail vatandaşı bir gencin öldürülmesinin ardından gerçekleştirilen protestolarda 111 polis memurunun yaralandığını duyurdu. Ayrıca 136 göstericinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Savunmasız bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından, dün, ülkenin çeşitli bölgelerinde protesto gösterileri gerçekleştirildi.

19 yaşlarındaki Solomon Tekah, geçtiğimiz Pazar günü Hayfa’nın kuzeyindeki Kiryat Haim beldesinde öldürülmüştü. Tekah’ın ölümü Etiyopya kökenli siyahi Falaşa Yahudileri tarafından büyük bir öfkeyle karşılandı. Falaşalar, siyahi olmaları nedeniyle sürekli polis tacizi korkusuyla yaşadıklarını söylüyor.

Tekah’ın cenaze töreninin ardından meydana gelen protestolarda, göstericiler, araba lastikleri yakarak yolları kapattı.

Siyonist Rejim hükümeti, Tekah’ın ölümüne neden olan polisin zorunlu ev hapsine alındığı ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Siyonist Rejim’de 140 bin Falaşa yaşıyor. 140 bin kişinin 20 binini İsrail’de doğan çocuklar oluşturuyor. Falaşalar, İsrail hükümeti tarafından resmi olarak çok geç bir dönemde Yahudi olarak tanındı. 1980-1990’lı yıllar arasında 100 binden fazla Etiyopya asıllı Yahudi Siyonist Rejim’e göç etti.

Etiyopyalı Yahudi grubu, sürekli sistematik kurumsal ırkçılıkla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Geçtiğimiz Ocak ayında da benzer bir şekilde bir gencin öldürülmesi üzerine binlerce Falaşa protesto düzenlemişti.