Filistin Filistin yönetimi: İsrail işgalciliğini yayma hedefindeID:45382
Yayınlanma:
05 Tem 19

Özerk Filistin yönetimi dışişleri bakanı Riyad Maliki, siyonist İsrail rejiminin Filistin toprakları üzerindeki sultasını ve işgalciliğini hızlı bir şekilde yayma hedefinde olduğunu söyledi.

Maliki, terör rejimi İsrail'in Kudüs'le ilgili olarak  uluslararası bütün kanunları çiğnediğini belirterek, terör rejiminin zorbalık ve silah yoluyla sultasını dayatmaya çalıştığını ve ABD başta olmak üzere Batılı devletlerin bu duruma sessiz kaldıklarına dikkat çekti. 

Bu arada korsan rejim İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel başkanlığında siyonist yerleşimcilerin Kudüs’e yaptıkları baskın kentte büyük gerginliğe neden oldu.

Uri Ariel, yerleşimci Siyonist bir grubun başında özel İsrail korumasıyla yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın yaptı. İslami Vakıflar Kurumu Basın İşlerinden Sorumlu Firas el-Debs, Bakan Ariel’in bir grup yerleşimciyle Mescid-i Aksa’ya baskın yaptıkları, avlunun çeşitli yerlerinde dolaştıklarını, Yahudilere ait bir takım ritüelleri yerine getirdiklerini söyledi. Bu baskın, Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişlerinde bir takım sınırlandırmalar getirilmesinin ardından gerçekleşti.

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı, bölgeyi istenmeyen sonuçlara götürecek bu gövde gösterisinin sona erdirilmesini talep ederek Filistin halkının evlerinin yıkılarak göç ettirilmesini sağlayacak işgal politikasını kınadı.

Bu arada Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el- Maliki, UNESCO’dan Kudüs’e kalıcı bir gözlemci gönderme çağrısında bulundu. Maliki, bir konuşmasında bu gözlemciliğin İsrail’in bölgede tarihi ve kültürel alanlarda yaptığı ihlallerin ortaya çıkarılması ve Kudüs’te insanların evlerinin yıkılarak Yahudileştirme çabalarını görülmesi açısından önemine işaret etti.

Yetkili, İsraillilere hitaben “Filistin diplomasisi sizin tarihimizi ve kültürümüz yok etme ve yeryüzünde gerçekleri ters yüz etme çabalarınızı boşa çıkaracak” dedi.

Maliki, İsrail’in vehimlerle yeni bir gerçeklik yaratmaya çalışan işgal politikasının planlarının ortaya çıkarılması için UNESCO gibi uluslararası kurumların önemine dikkat çekti. “İşgalciler tarih ve kültürden korkmaktadır çünkü onların hikaye ve yalanlarının en büyük tanıdığıdır” diyen Maliki BM’yi özellikle de UNESCO’yu Kudüs’ün tarihi ve kültürünü korumaya çağırdı.

Maliki’nin bu açıklamaları, UNESCO’ya bağlı Dünya Mirası Komitesi’nin Bakü’de yapılan ve Kudüs ile surları konusunda alınan taslak kararın ardından geldi. Kararda Kudüs dosyasında daha önce elde edilen tüm kazanımların ve Kudüs surlarının tehdit altında olduğu teyit edildi.

Karar, İsrail’in tek taraflı olarak gerçekleştirdiği ihlalleri teyit ediyor ve ırkçı İsrail’den Mescid-i Aksa’ya yönelik icraatları ve ihlallerini sonlandırması isteniyor.

Kararda ayrıca, Kudüs'ün Eski Şehri'nde UNESCO'nun kalıcı bir temsilcisinin, Örgütün görevi dahilindeki tüm faaliyetleri izlemesi için acil olarak atanması çağrısında bulunuldu, ayrıca burada işlenen tüm ihlallerin izlenmesi için UNESCO'dan Kudüs'e bir gözlemcinin gönderilmesi istendi.