Avrupa AB’den İran’ın zenginleştirme seviyesini yükseltme kararına tepkiID:45500
Yayınlanma:
09 Tem 19

Avrupa birliği AB Avrupalı tarafların Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesine işaret etmeksizin İran’dan bu anlaşmadaki yükümlülüklerine aykırı olan tüm uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını istedi.

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini’nin Sözcüsü Maja Kocijancic Pazartesi günü Belçika’nın başkenti Brüksel’da düzenlediği Avrupa komisyonu basın toplantısında, biz güçlü bir şekilde İran’ı nükleer anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerine aykırı olan tüm faaliyetlerini durdurmaya ve bu faaliyetleri yeniden gözden geçirmeye teşvik ediyoruz, dedi.

Sözcü Kocijancic AB’nin İran yönetiminin bu hafta yaptığı açıklamalarından kaygı duyduğunu belirterek, kaygıya sebep olan İran’ın faaliyetlerinden biri, uluslararası nükleer anlaşmanın İran için belirlediği yüzde 3.67 seviyesinin üzerinde uranyumu zenginleştirmesinden ibaret olduğunu belirtti.

İran Bercam nükleer anlaşmasının Avrupalı tarafları yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için, 7 Temmuz Pazar günü ve onlara tanınan 60 günlük sürenin sonunda anlaşma çerçevesinde ikinci adım atıldığını ve uranyum yüzde 3.67 seviyesinin üzerinde zenginleştirilmeye başlandığını duyurdu. İran ayrıca Avrupalı taraflara yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde üçüncü adım daha da güçlü bir şekilde atılacağını bildirdi.