Dünya Kushner'den Manama Konferansının Başarısızlığına İtirafID:45503
Yayınlanma:
09 Tem 19

Amerika Başkanı Donald Trump, Siyonist Rejimi topyekun destekleme siyasetleri çerçevesinde birçok girişimde bulunmuştur. Trump hükümetinin bu doğrultudaki en önemli girişimi ise Filistinlilerin haklarını ihlal edip Siyonistlere daha fazla avantaj sağlamak amacı ile ortaya attığı Yüzyılın Anlaşması adlı şom projeyi uygulamaya çalışmasıdır.

Bu doğrultuda Manama Ekonomik Çalıştayı 24 ve 25 Haziran günlerinde, Yüzyılın Anlaşmasının ilk uygulama aşaması olarak düzenlendi, fakat Amerika ve Siyonist Rejim bu oturumdan büyük bir yenilgi ile ayrıldı.
Amerika'nın tüm çabalarına rağmen Filistin Özerk Teşkilatı dahil tüm Filistinli gruplar bu çalıştayı boykot ettiler. Bu doğrultuda projenin uygulayıcısı olarak görev yapan Amerika başkanı Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner yeni bir itirafta bulunarak Filistinli grupların bu boykot kararının Yüzyılın Anlaşması'nın ön hazırlığı olan çalıştayın başarısızlığına yol açtığını söyledi.
Kushner Arap ve Siyonist gazeteciler ile telefonda Manama Ekonomik Çalıştayı hakkında gerçekleştirdiği görüşmede  bu konuya değinmiştir. Trump'ın damadı ve danışmanı Kushner en yeni konuşmasında Filistinli liderleri eleştirerek dolaylı bir şekilde Filistinlilerin Amerika'nın çabalarını sonuçsuz bıraktığına da değindi.
Kushner bu konuşmasında şöyle dedi: "Manama Konferansına birçok tüccar ve uluslararası şirketlerin temsilcileri katıldı. Birçoğu da katılmak istiyordu, fakat desteklenmediler ve öngörülen ekonomik proje Filistinli liderler olmadan tamamlanamayacaktır."
Trump'ın damadı Yüzyılın Anlaşması çerçevesinde öngörülen 50 milyar dolardan 28 milyar dolarının Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yatırım yapılmaya hazır olduğunu, ancak Filistinli liderler, bu konuda tutumlarını değiştirmeden bu yatırımın hayata geçirilmeyeceğini iddia etti.
Buna rağmen Amerika'nın 50 milyar dolarlık önerisi Filistinliler tarafından olumsuz karşılanmaktadır.
Filistin Kurtuluş Örgütü makamlarından Hannan Aşravi bu projeyi boş vaatlerden ibaret bir kandırmaca olduğuna değinerek şöyle dedi: "Filistin ve İsrail arasındaki sorunlar sadece siyasi bir çözüm yolu aracılığı ile sonlanabilir."
Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS da Amerika'nın mali tekliflerine ve Yüzyılın Anlaşmasına tepki olarak Filistin'in satılık olmadığını vurgulamıştır. HAMAS sözcüsü Hazım Kasım "Amerika hükümeti yine de bir hayal peşinden koşup Filistin halkının, kendi haklarını para ile takas edeceğini düşünüyor." dedi.
Gerçekte Amerika özellikle de Kushner Filistin liderlerini para ile kandırmak ve tatmin etmek istemiştir. Buna rağmen Filistinlilerin Yüzyılın Anlaşması karşısındaki ortak duruşu Trump hükümetinin Filistin meselesini Siyonistler lehine çözmesini engelleyerek Amerika hükümetine büyük bir darbe indirmiştir.
Kushner ise Filistinlilerin Yüzyılın Anlaşmasına karşı çıkmalarına rağmen hiç utanmadan, "Filistinli makamların Amerika'ya yüklenmesine rağmen yine de Beyaz Saray'ın kapıları Filistinlilere ve liderlerine açıktır." Gibi bir açıklamada bulundu.
Yüzyılın Anlaşması projesi Kudüs'ü Siyonist Rejiminin başkenti olarak tanıyıp Batı Şeria'nın büyük bir bölümünü de Siyonistlere devretmek ve de Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını hiçe saymak istiyor. Sürekli Siyonist Rejim ile uzlaşı doğrultusunda adım atan Filistin Özerk Teşkilatı bile şimdiye kadar bu projeyi kabul etmeyeceğini ısrarla belirtmiştir.
Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas bu teşkilatın Yüzyılın Anlaşmasına karşı olduğuna vurgu yaparak şöyle dedi: "Yüzyılın Anlaşması projesinin ayaklarından sayılan Manama konferansı yenilgiye uğramıştır."
Önemli olan başka bir konu da, Yüzyılın Anlaşması projesinin Birleşmiş Milletler ve 4'lü grubun diğer üyeleri olan Avrupa Birliği ile Rusya'nın Filistin konusundaki sorunlara olan yaklaşımına aykırı olmasıdır.
Böylece Yüzyılın Anlaşmasının mali ve ekonomik adımı sayılan  Manama Konferansının yenilgisi ile artık Amerikan'ın bu şom projesinin hezimete uğrayacağını açıkça söylemek gerekir./