Filistin Siyonistlerin İslami mukaddesata saldırıları artış kaydettiID:45505
Yayınlanma:
09 Tem 19

Filistin Vakıflar Bakanlığı, yayınladığı aylık raporda geçen haziran ayında siyonistlerin İslami mukaddesa en az 90 saldırı düzenlediklerini bildirdi.

Filistin Vakıflar Bakanlığının raporuna göre, haziran ayında Mescidi Aksa'ya 25 saldırı düzenlendi. 

Bu arada 50 siyonist Yahudi yerleşimci dün işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa’nın kapısında görevli işgal polislerinin Filistinli gençlerin kimliklerine girişte el koyduğu ve işgal güçlerinin El-Mağaribe Kapısı’nı Yahudi yerleşimci grupların girişlerinin ardından saat 11’de kapattığı belirtildi.

Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

Bu arada Filistin Esirleri Merkezi, işgal güçlerinin 2019 yılının ilk yarısında 2600 Filistinliyi gözaltına aldığını bildirdi.

Merkez, dün konuyla ilgili yayınladığı raporda, işgal güçlerinin yılın ilk altı ayında 18 yaşından küçük Filistinli 410 çocuğu gözaltına aldığını ifade etti.

Raporda, işgal güçlerinin 2019’un ilk yarısında Filistinli 70 kadını gözaltına aldığı ve gözaltına alınan kadınlar arasında genç kızların ve 18 yaşından küçük çocukların da olduğu kaydedildi.

İşgal güçlerinin yılın ilk altı ayında Gazze Şeridi sakinlerinden 94 kişiyi gözaltına aldığı bildirilen raporda, aynı dönemde Filistin Parlamentosu üyesi 4 milletvekilinin de işgal güçlerince gözaltına alındığı belirtildi.