ABD Bolton’un Zarif’in tweetine tepkisiID:45564
Yayınlanma:
11 Tem 19

Beyaz saray milli güvenlik danışmanı John Bolton, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in B takımı hakkında yaptığı ifşaata tepki gösterdi.

Beyaz saray milli güvenlik danışmanı Bolton Çarşamba günü, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in B takımının Bercam nükleer anlaşmasını yok etmekte rol ifa ettiğini ifşa etmesine gösterdiği tepkide “Bir gün ona kötü bir anlaşmaya nasıl son vermesi gerektiğini anlatacağım” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Zarif Salı günü twitter hesabında şöyle yazmıştı:

John Bolton ve korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu 2005 yılında üç Avrupa ülkesi ve İran arasında imzalanan Paris anlaşmasını, İran’ın uranyum zenginleştirmesi sıfır seviyesine düşmesi üzerinde ısrarları ile yok ettiler.

Zarif, bu hareket, İran İslam Cumhuriyeti’nin 2012 yılına kadar uranyum zenginleştirmeyi 100 kat arttırmasına yol açtı. Şimdi de B takımı ABD Başkanı Donald Trump’ı aynı kuruntu ile kandırıyor ve böylece Bercam’ı yok etmeye çalışıyor.

Dışişleri Bakanı Zarif’in B takımı olarak adlandırdığı takım aslında dünya genelinde savaş çığırtkanlığı yapan ve adları B harfi ile başlayan bir kaç kişiden oluşuyor. Bu takım korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, S. Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman, BAE veliaht prensi Muhammed bin Zayed ve beyaz saray milli güvenlik danışmanı John Bolton’dan oluşuyor.