Dünya Ryabkov'dan Venezuela ve İran açıklaması



ID:45566
Yayınlanma:
11 Tem 19

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'li mevkidaşı دیوید هِیل David Hale ile yaptığı görüşmede Moskova yönetiminin Venezuela ve İran'la ilgili olarak Amerika ile ciddi görüş ayrılıklarının olduğunu söyledi.

Ryabkov ve Hale, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya geldi. İkilinin gündemindeki önemli konulardan biri Venezuela'daki durumdu. 
Rusya'nın Venezuela 'da askeri çıkarı bulunmadığını belirten Ryabkov, "Venezuela 'da askeri birliğimiz yok. Bu ülkede, ABD ve Venezuela'nın komşuları tarafından istikrarsızlaştırıcı faktör olarak görülebilecek hiçbir askeri kaynağımız yok. Oradaki tüm faaliyetler, daha önce akdedilen sözleşmeler kapsamında tedarik edilen askeri teçhizatın bakımıyla ilgili" dedi.

Ryabkov,Venezuela'daki siyasi krizi çözmek amacıyla muhalefetle hükümet arasında bu hafta Barbados'ta yeniden başlayacağı duyurulan görüşmelerin krizin çözümü açısından önemli olduğunu kaydetti.

Hükümet ve muhalefet arasında görüşmeler yapılmasına katkı sunan Norveç tarafının çabaları da dahil olmak üzere her türlü çabayı önemli bulduklarını anlatan Ryabkov, Barbados'taki yeni tur görüşmelerin normalleşme çabalarına ciddi katkı sunacağını düşündüklerini ifade etti.

Ryabkov, “Venezuela’ya Rus askeri teçhizat teslimatının hiçbiri zaman bölgedeki güç dengesinde değişikliğe yol açmadı” dedi.

Rus yetkili İran ile ilgili olarak da ABD ile ciddi ihtilaflarının olduğunu ve bunun başında da Amerika'nın nükleer anlaşmadan çıkmasının geldiğini belirterek, ABD'nin İran aleyhindeki yaptırımlarının kanunsuz olduğunu söyledi./