Dünya Britanya’nın Suudi rejime silah satışını sürdürmesiID:45568
Yayınlanma:
11 Tem 19

Britanya’nın muhafazakar hükümeti, Suudi koalisyona silah satışı ve sağladığı lojistik destekle Yemen savaşının devam etmesinde önemli rolünü sürdürüyor. Londra, yapılan tüm itirazlar, protestolar ve hatta temyiz mahkemesinin kararına rağmen, aynı çizgide devam ediyor.

Bu bağlamda İndipendent gazetesinin internet sitesi bir raporunda muhafazakâr hükümetin Britanya’da temyiz mahkemenin, Suudi Arabistan’a silah ihracatının illegal olduğuna dair kararına rağmen, bu ülkeye silah satışına devam ettiğini belirtti. Britanya muhafazakar hükümetinin bakanları ise mahkemenin, Arabistan’a silah satışının yasak olduğuna dair kararına itiraz ederek, kararın illegal olduğunu belirttiler.  
Hükümet ise bu doğrultuda Yemen savaşında kullanılan silahlar ile ilgili münakaşada hukuki sorunu çözme çalışmalarına başladı ve sonucun belirlenmesine kadar Suudi Arabistan ve müttefiklerine silah satışına devam edeceğini duyurdu.
Britanya temyiz mahkemesi bir süre önce de verdiği kararla, muhafazakar hükümeti, Arabistan’ın Yemen savaşında kullanmış olabileceği gerekçesi ile silah satışı veya silah ihracat izni ile ilgili yasaları çiğnediğini duyurdu. Mahkeme başkanı Terence Etherton verdiği kararla Britanya hükümetinden bir an önce Arabistan’a silah satışını durdurmasını istedi.
İki yıl önce Londra’da kurulan mahkeme verdiği kararla Arabistan’a silah ihracatının devam etmesinin sorun olmadığını belirtti fakat Silah ticaretine karşı kampanya-CAAT (The Campaign Against Arms Trade), Suudi rejimin Yemen’deki cinayetlerinin facia boyutundaki derinliği ve boyutlarını yansıtan yüklü deliller ve savaştaki can kayıpları ile ilgili kayıpların istatistiklerini mahkemeye sunarak dosyayı yüksek mahkemeye taşıdı ve iki ülke arasında silah işbirliğinin bir an önce durdurulmasını istedi.
Söz konusu kampanya Riyad’a silah satışının yasalara aykırı olduğunu ve Britanya savaş uçakları ve bombalarının Yemen’de sivillerin katliam edilmesi için kullanıldığını duyurdu. Kampanya sözcüsü Andrew Smith ise “hükümetin Arabistan’a silah satışına devam etmek için elinden geleni yapmasının kendilerini şaşırtmadığını” belirtiyor. İnsan hakları kurumlarına ve silah satışına karşı kampanyalara ilaveten İşçi Partisi de defalarca Suudi rejime silah satışındaki mevcut sürece muhalefetini ilan ederek durdurulmasını istedi.
Bu bağlamda Britanya İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bu bağlamdaki en son tutumunda, Londra’nın Suudilere silah satışı ile iligli sorumluluklarına bağlı kalmadığı için eleştiride bulunarak, hükümetin Yemen halkının hayatını önemsemediğini belirtti.
Corbyn şöyle dedi: Hükümet bakanlarının bu girişimi, onların silah satışını durdurmaya dayalı taahhüdünü alaya almıştır; onlar sivil kayıpların verilerini incelerken, (muhafazakar) hükümetin önceliği silah satışıdır, Yemen halkının hakkını ve canını korumak değil.
Bir çok insan hakları kurumunun Yemen’de sivillerin katliamı, yerleşim bölgelerin bombalanması ve sivil tesisler ile alt yapıların Suudi rejim ve müttefiklerinin uçaklarınca bombalanmasına dair sayısız raporlarına ayrıca Suudi gazeteci ve muhalif cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ardından Suudi rejimin inan hakları alanında kınanmasına rağmen, Britanya hala Amerika’nın yanında Yemen’deki savaşta önemli paylarını koruyorlar. Siyasi meseleler uzmanı  Barbara Valey “Amerika ve Britanya’nın Yemen’deki savaş suçu ve facia boyutundaki savaşın sorumluları olduğunu” belirtiyor.
Britanya’nın muhafazakar hükümeti Yemen savaşının 25 mart 2015 tarihinde başlamasından itibaren Suudi Arabistan’a 5 milyar pound değerinde silah ihraç ederken aynı zamanda Suudi güçlerin eğitiminde ciddi rolü vardır. 
Mevcut kanıtlar Londra’nın yine de kendi ekonomi ve siyasi çıkarları doğrultusunda, tüm muhalefetler ve temyiz mahkemenin kararına rağmen yine de Suudi rejime silah satış sürecine devam edeceğini gösteriyor./