Dünya Rusya: ABD Nükleer Anlaşma Aleyhindeki Girişimlerine Son VermeliID:45588
Yayınlanma:
11 Tem 19

Rusya’nın Viyana’da uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika’nın nükleer anlaşma aleyhindeki girişimlerine son vermesi gerektiğini söyledi.

Ulyanov, Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarını eleştirerek, ‘nükleer anlaşmanın  hedefi yalnızca nükleer meselenin çözümü değildir,  aksine İran ile ticari ve iktisadi ilişkilerin normalleştirilmesidir’ dedi.

Rus yetkili, Amerika’nın İran’a yönelik iktisadi baskılara dayalı siyasetlerinin UAEA’nın İran’la ilgili olarak da bir sınavı olduğunu belirterek, ”ABD’nin bu girişimlerinin sonucundan doğacak her türlü gelişmeden Amerika sorumludur’ dedi.

Ulyanov, Yönetim Kurulu üyesi ülkeleri Amerika’nın İran aleyhindeki girişimleri karşısında durmaya davet ederken, ‘nükleer anlaşmanın sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde varlığının ancak bütün tarafların anlaşmaya tam bağlı kalmaları ve de çıkarların karşılıklı olarak temin edilmesiyle mümkün olacağını’ söyledi.