ABD Britanya Büyükelçisinin gizli yazışmaları ifşa edildiID:45663
Yayınlanma:
14 Tem 19

Britanya’nın Amerika Büyükelçisi Kim Darroch’un ifşa edilen Londra ile gizli yazışmaları, Darroch’un ABD Başkanı Donald Trump’ın sırf kişisel sebeplerden ötürü İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğine inandığını ortaya koydu.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, Britanya’nın istifa eden Amerika Büyükelçisi Kim Darroch’un Londra ile gizli yazışmalarında ABD Başkanı Donald Trump’ın kifayetsiz biri olduğu yönündeki görüşünün ifşa edilmesinin ardından, şimdi de Darroch’un Londra ile yazışmalarından diğer bazı bölümleri yayımlandı.

Haberde, Darroch Londra ile gizli yazışmaları ifşa edildikten sonra geçen hafta istifa etmek zorunda kalınca, Britanya başbakanlık bürosuna gönderdiği mesajda, ABD Başkanı Trump'ın sırf eski Başkan Barack Obama’yı kızdırmak için ve tamamen kişisel sebeplerden ötürü Bercam anlaşmasını yırttığını ve Britanya’nın dönem Dışişleri Bakanı Boris Johnson da Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinde Amerikalı yetkilileri Bercam nükleer anlaşmasında kalmaya ikna edemediğini belirttiği kaydedildi.

Britanya Büyükelçisinin bu mesajı Mayıs 2018’de ve Britanya dönem Dışişleri Bakanı Boris Johnson Bercam nükleer anlaşmasını korumak için Amerika’ya yaptığı ziyaretini sona erdirerek geri dönmesinden bir kaç saat sonra Londra’ya gönderildiği anlaşılıyor.

Britanya’nın istifa eden Büyükelçisi Darroch ayrıca beyaz saray içindeki münakaşaları “bıçaklaşma” hareketine benzetti.

Bu konuların yayımlanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Britanya Büyükelçisi Darroch’a yönelik sözlü saldırılarını şiddetlendirdi ve Darroch sonunda istifa etmek zorunda kaldı.