Yemen BAE Yemen'e Yönelik Askeri Yaklaşımının DeğişmesiID:45693
Yayınlanma:
15 Tem 19

Birleşik Arap Emirlikleri güçlerinin Yemen'in güneyinden çekildiğine dair birçok haberin yayımlanmasına rağmen ancak bazı kaynaklar Birleşik Arap Emirlikleri askeri güçlerinin Yemen Güney Geçiş Konseyi'nden yüzlerce kişiyi eğitim görmek için Yemen dışına gönderdiklerini bildiriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Yemen'e saldıran Suudi Koalisyonunun Suudi Arabistan'dan sonra ikinci önemli üyesidir. Farklı nedenlerden dolayı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında Yemen hakkında medyana gelen ihtilaflar ayrıca Yemen savaşı sahasında Yemen halk komiteleri ve ordusunun füze ve İHA gücünün artması ile yaşanan gelişmeler, Abu Dabi'nin Yemen'e yönelik yaklaşımını değiştirmesine yol açan etkenlerdendir. 

Bu değişikliklerden en önemlisi de Birleşik Arap Emirliklerinin Yemen'e yönelik askeri yaklaşımının değişmesi ve askeri güçlerini azaltmasıdır. 

Bu doğrultuda Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerinden biri geçen Pazartesi günü Abu Dabi'nin Yemen'deki stratejisini savaştan barışa değiştirmek istediğini duyurdu. İşte Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'den askeri güçlerini azaltması da bu çerçevede değerlendirilebilir.

Tüm bunlara rağmen Birleşik Arap Emirlikleri güçlerinin Yemen'den çekilmesinin gerçek nedeninin bu ülkenin stratejisini savaştan barışa yönelik değiştirilmesi olduğu söylenemez. Bu husustaki en önemli nedenler ve kanıtlardan biri de kimi BAE askeri gücünün Yemen'de kalıp sadece yer değiştirmeleridir. Bunun yanı sıra kimi BAE askeri güçleri Yemen'in doğusu ve batısından ülkenin güneyine sevk edilmişlerdir. 

Diğer yandan da, Yemen'de hala Abu Dabi'ye bağlı birçok milis grubu  faaliyet göstermektedir. BAE de zaten bu milisleri ciddi derecede önemsiyor. Mevcut durumda yani BAE'nin Yemen'de askeri güçlerini azalttığı sırada ise bu mesele daha da belirgin bir hal almıştır. 

Bu doğrultuda Katar'ın El Jazeera kanalı Yemenli bilgi sahibi kaynaklardan naklen BAE askeri güçlerinin Yemen geçiş konseyinden yüzlerce kişiyi eğitim görmek için ülke dışına gönderdiğini duyurdu. Lübnan El Meyadin kanalı ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin 500 askeri gücü Yemen'in güneyinde bulunan Aden'den eğitim görmek için Abu Dabi'ye gönderildiğini bildirdi. 

 

Yemen'deki Güney Geçiş Konseyi Mayıs 2017'de Birleşik Arap Emirliklerinin destekleri ile oluşturuldu. Bu konseyin başkanlığını Mansur Hadi'nin azlettiği vali Aydarus El Zübeydi yapmaktadır. Bu konsey Yemen'in güney bölgelerinin önemli kısımlarını kontrolü altında bulundurmaktadır. 

Birleşik Arap Emirlikleri son dört yılda Yemen'in güneyinde milis güçlerin çoğunu işe alarak eğitmiş ve silahlandırmıştır. Bu militanlardan BAE'ne karşı olanları kaçırma, onlara  suiikast gerçekleştirme ve katletme gibi durumlarda ayrıca Yemen'in hayati tesisleri ve petrol hatlarının bombalanması için kullanılmaktadır. 

Uluslararası Af Örgütü ise defalarca Birleşik Arap Emirliklerini militan gruplar oluşturup yasa dışı bir şekilde onları silahlandırmakla itham etmiştir. 

Birleşik Arap Emirliklerinin Yemen'deki bu hareketlenmesi göz önünde bulundurulduğunda aslında bu ülkenin Yemen'de askeri güçleri azaltması ile Suudi Koalisyonun Yemen aleyhindeki savaşta yenilgiye uğradığını kabullendiği söylenebilir. Ancak bu kabullenme Abu Dabi yönetiminin Yemen'e yönelik stratejisinin savaştan barışa değiştiği anlamına gelmiyor. Bunun tam tersi göründüğü kadarı ile Birleşik Arap Emirlikleri Yemen'deki militanların desteklemeye sıkı bir şekilde devam edeceği söylenebilir.