Dünya Amerika ve Suudi Arabistan Kara Kuvvetlerinin Ortak TatbikatıID:45751
Yayınlanma:
17 Tem 19

Amerika ve Suudi Arabistan kara kuvvetleri ortak tatbikatlarını 15 Temmuz günü başlattılar.

Suudi Arabistan Batı Asya bölgesinde Amerikan siyasetlerine adım adım uyan en önde gelen Arap ülkesidir. Bu ayak uydurma ise farklı şekillerle yaşanmaktadır. Ortak askeri tatbikatların düzenlenmesi de bu ayak uydurmanın bir parçasıdır. 

2019 Korkusuz Komutan adlı ortak tatbikat Suudi Arabistan ve Amerikan kara kuvvetlerinin katılımı ile 15 Temmuz günü Suudi Arabistan'ın kuzeyinde bulunan Kral Halid askeri bölgesinin tatbikat alanında başlamış oldu. Bu tatbikat iki hafta boyunca devam edecektir. 

Daha önce de Suudi Arabistan ve Amerika Kırmızı Bayrak adlı hava tatbikatı Mart 2019'da gerçekleşmişti.

Amerikan ve Suudi Arabistanlı askeri güçlerin ortak tatbikat düzenlemesinden güdülen en önemli hedeflerden biri de bölgesel tehditlere karşı hazırlıklı olunmasıdır. 

Suudi Arabistan Kuzey bölgesi askeri güçleri komutanı Tümgeneral Salih bin Ahmed El Zehrani, 2019 Korkusuz Komutan adlı tatbikat hususundaki açıklamalarında bu tatbikatın iki ülkenin kara kuvvetlerinin ortak alıştırmalarının devamı olduğuna değinerek şunları kaydetti:" Bu tatbikattan güdülen hedef iki ülke arasında askeri uyum sağlanması, maharetlerin ve bilginin aktarılması ayrıca bölgesel tehditler ile mücadelede hazırlık seviyesinin arttırılmasıdır. "

Burada önemli olan nokta ise Suudi Arabistan'ın bölgesel siyasetleri ve Amerika'nın bu siyasetleri desteklemesinin Batı Asya'da tehditler oluşturduğudur. Böyle bir durumda ise Suudi makamların bölgesel tehditlere karşı bu tatbikatın düzenlenmesini iddia etmesi düşündürücü bir açıklamadır. 

Batı Asya bölgesindeki en önemli tehditlerden biri de terörizmdir. Suudi Arabistan ise son yıllarda daha az terör saldırılarına maruz kalsa da ancak mevcut belgeler ve kanıtlara göre Suudi Arabistan özellikle de Suriye ve Irak'ta terörist grupları en çok destekleyen ülke olmuştur. 

Batı Asya bölgesini tehdit eden bir başka unsur da radikalizmdir. Suudi Arabistan bu alanda da bölgede radikal düşünceler ve hareketleri en çok destekleyen ülkedir. Bu konu ise her şeyden ziyade Suudi Arabistan iktidar yapısında önemli bir rolü olan Vahhabiyet'in düşünceleri ve öğretilerinden kaynaklanmaktadır. 

Savaş, gerilim ve çatışma Batı Asya bölgesinin bir başka önemli tehditlerinden sayılır. Bu alanda da Riyad öncü bir etkendir. Beşinci yılını dolduran Yemen savaşı Riyad tarafından başlatılan bir savaştır. Bu savaş son on yıllarda dünyadaki en büyük insani faciaların medyana gelmesine neden olmuştur. Katar ile yaşanan gerilim, İran ile gerilimlerin artması, Türkiye ile kafa kafaya gelinmesi, Bahreyn, Libya ve Ürdün'ün içişlerine müdahale edilmesi ayrıca Suudi Arabistan'ın iç arenasında şiddetin körüklenmesi Suudi Arabistan'ın savaş, çatışma ve gerilim oluşturmakta öncü olduğunun göstergeleridir. 

Burada önemli olan bir başka nokta da Suudi Arabistan'ın terörizmi desteklemesi, radikalizmi himaye etmesi, savaşları körüklemesi, gerginlik yaratması ve çatışmalara neden olması sürecinde Amerika'nın doğrudan ve dolaylı desteklerinden yararlanmasıdır. Böyle bir ortamda 2019 Korkusuz Komutan tatbikatının başlatılması düşündürücüdür. 

Görünen o ki son yıllarda yapılan ortak tatbikatlar ve halihazırda Kral Halit askeri alanında sürdürülmekte olan tatbikat Amerika'nın Suudi Arabistan'a olan maddi bakışının göstergesidir. Amerika her daim Suudi Arabistan'ın maddi kaynaklarını yağmalamayı huy edinmiştir. Zaten yapılan bu tatbikatlar da Alı Suud'un Washington'a güvenlik açısından olan bağlılığını daha açık bir şekilde gözler önüne sermektedir.