İran Zarif: İran ile savaşı başlatan taraf olmayacaktırID:45815
Yayınlanma:
18 Tem 19

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Fars Körfezinde yabancı güçlerin varlığının bölgenin istikrar ve güvenliği aleyhine olduğunu ve her hangi bir muhtemel savaşla ilgili ikazda bulunarak, ‘’Biz savaşı başlata olmadık ve olmayacağız, fakat birisi İran ile savaşı başlatırsa onu bitiren taraf olmayacaktır.’’ dedi.

CNN’e mülakat veren Zarif, Amerikan İHA’sının düşürülmesi ile ilgili, ‘’Biz kendi hava sahamızı koruyoruz. Amerikan İHA’sı İran hava sahasına girmişti ve hedef alındı zira hava sahamıza girmeden de casusluk yapabilirdi.’’ dedi.

Zarif, ‘’İHA’nın hava sahasına girmekle sadece hava sahamız ihlal edilmedi, milli güvenliğimiz tehlikeye düşürüldü. Bir yabancıların 6 bin mil uzaktan gelip bizim egemenliğimiz, milli istikrarımızı tehdit etmelerine izin vermeyiz. ‘’ dedi.

Zarif, İran- Amerika arasında savaş başlaması ihtimali ile ilgili, ‘’Biz hiçbir zaman savaşı başlatan taraf olmayacağımızı söyleyebilirim. Bir hiçbir zaman bir savaş başlatmadık ve başlatmayacağız, fakat kendimizi savunacağız. İran ile savaşı başlatan taraf onu bitiren taraf olmayacaktır. ‘’ dedi.

Zarif, bir geminin Geşm adası yakınlarında yok olması ile ilgili, ‘’Bu konuda bir rapor almadım fakat haberlerde geminin yardıma ihtiyacı olduğunu ve yardım edildiğini okudum. ‘’ dedi.

Zarif, ‘’Biz Fars Körfezindeyiz, bizim Fars Körfezinde 1500 mil sahil şeridimiz var. Biz Hürmüz Boğazının kontrolüne sahibiz. Bu sular bizim hayati sularımızdır. Bundan dolayı buraların güvenliği İran için çok önemlidir. Tarih boyunca İran bu suların güvenliğini sağlamıştır, Amerika, buraları İran için istikrarsız hale getirmek için müdahalede bulunuyor. Siz buraları birisi için istikrarsız diğerleri için istikrarlı hale getiremezsiniz. ‘’ dedi.

Herkesin savaşın önlenmesi için işbirliği yapması gerektiğini ifade eden Zarif, bir savaşın facia olacağını söyledi.

Zarif şu an bir savaş olduğunu ve bunun da ekonomik savaş olduğunu belirterek, ‘’İran aleyhindeki ekonomik savaş normal vatandaşları hedef almaktadır. Trump, İran ile askeri savaş istemediğini söylemekte fakat ekonomik bir savaşta olduklarını söyledi. Bu iftihar edilecek bir konu değildir zira ekonomik savaşta vatandaşlar ilk hedeftir. ‘’ dedi.

Öte yandan BM genel merkezinde gazetecilere açıklama yapan Zarif, Amerika, İran halkı aleyhine ekonomik terör uygulamaktadır, dedi.

Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'ın ABD ile masaya oturması için ilk adımın ne olması gerektiği sorusuna karşın,  ''ABD, İran’a karşı ekonomik bir savaş yürütüyor, bu da sivilleri hedef alıyor, sivillere terör estiriyor. Bu durum terör anlamına gelir. ABD buna son verirse diğer şeylerin devamı gelir.'' dedi. 

Zarif, ABD'nin kendisine ve New York'taki İranlı diplomatlar ve ailelerine getirdiği seyahat kısıtlamalarının ''insani olmadığı'' değerlendirmesinde bulundu. 

Zaif kısıtlamaların kendisini etkilemediğini zira daha önce de aynı alanda hareket ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Zarif'e New York'ta seyahat kısıtlaması getirmiş ve sadece BM, İran Daimi Temsilciliği,  Daimi Temsilicilik rezidansı ve havalimanına gitmesine müsaade etmişti. 

ABD'nin BM Milletler Daimi Temsilciliği de İran BM Daimi Temsilciliğine gönderdiği notada da aynı kısıtlamaların İranlı diplomatlar ve ailelerine de uygulanacağını bildirmişti. 

ABD yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekildikten sonra Tahran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

İran, anlaşmanın tarafı BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya’dan mutabakatın korunmasını istemiş ancak beklentisi karşılanmamıştı. Bunun üzerine Tahran yönetimi, anlaşmada belirtilen uranyum stok miktarını 1 Temmuz'da, zenginleştirilmiş uranyum limitini ise 8 Temmuz'da aştığını duyurmuştu.