ABD Trump'ın ırkçı çıkışı slogana dönüştü: 'Onu geri gönder'ID:45825
Yayınlanma:
18 Tem 19

ABD Başkanı Trump, dört kadın Kongre üyesi hakkındaki ırkçı açıklamalarından geri adım atmamakla kalmayıp, bir seçim mitinginde ırkçı slogan da attırdı. Trump'ın destekçileri, başkanın Kongre üyeleri hakkındaki 'Ülkenize geri dönün' sözlerini tezahürata dönüştürdü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dört kadın Demokrat Kongre üyesini hedef alan “Geldiğiniz yere geri dönün” şeklindeki çıkışı pek çok kesim tarafından ırkçılık gerekçesiyle eleştirilirken, tabanında yankı buldu.

Kuzey Carolina’da bir miting düzenleyen Donald Trump, tepki çeken ırkçı yaklaşımından geri adım atmamakla kalmadı, bunu yeni bir ‘saldırı’ için kullandı. Hedef aldığı dört kadın Demokrat Kongre üyesinden biri olan Somali doğumlu İlhan Omar’ı diline dolayan Trump, onu El Kaide’ye destek vermekle, Yahudi karşıtı olmakla ve 11 Eylül saldırılarını küçümsemekle suçladı. 

Trump’ın bu sözleri karşısında destekçileri “Onu geri gönder” diye tezahürat yapmaya başladı. Trump, buna müdahale etmezken aynı ‘coşkuyla’ konuşmasını sürdürdü.

​OMAR: BENİ ÖLDÜRSEN BİLE YÜKSELİRİM

Bu durum Trump’ın bir kez daha ırkçılıkla suçlanmasına neden olurken, Omar’ın da yanıtı gecikmedi. Amerikalı şair ve insan hakları savunucusu Maya Angelou’nun “Beni sözlerinle vurabilirsin. Beni gözlerinle kesebilirsin. Nefret dolu varoluşunla beni öldürebilirsin. Ancak hâlâ, hava gibi, yükselirim” dizelerini paylaştı.

​NE OLMUŞTU?

Donald Trump, Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ayanna Pressley ve İlhan Omar’ı hedef alarak, ‘hükümetleri tamamen felaket olan ülkelerden gelen kadın Kongre üyeleri’ diye seslendiği Demokratların ‘ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini’ söylemişti.

Ocasio-Cortez, Tlaib ve Pressley ABD’de doğup büyüdü. Somali doğumlu Omar da çocuk yaşta ABD’ye taşındı. Trump’ın bu çıkışı Cumhuriyetçiler arasında bile tepki çekmişti. (Kaynak: Sputnik)