Dünya Amerika temsilciler meclisinin Arabistan ve BAE'ye silah satışını yasaklamasıID:45846
Yayınlanma:
19 Tem 19

Trump yönetimi Amerika'nın bölgesel müttefiklerini desteklemek ve de silah satışından ekonomi çıkar sağlamak çerçevesinde ulusal acil durum ilan etmekle kongreyi devre dışı bıraktı ve böylece Arabistan, BAE ve Ürdün'e en az 8 milyar dolar silah sattı. Bu hareket kongre üyelerinin yoğun muhalefeti ve onların bu silah anlaşmalarını iptal çalışmalarına yol açtı.

Amerika senatosunun bu muazzam silah satışına muhalefeti ardından temsilciler meclisi de 16 Temmuz Çarşamba günü Arabistan ve Suudi Arabistan'a milyarlarca dolar silah satışını yasaklamaya oy verdi. Temsilciler meclisinde cumhuriyetçilerden 4'ü de Trump'ın Arabistan ve BAE'ne silah satışı kararına tepki olarak bu karara karşı önerilen karara evet oyu verdiler. 
Amerika temsilciler meclisi 22'lik anlaşmaların sadece 3'ü hakkında oylama yaptı, üstelik her üçü de Yemen savaşı ile ilgili kararlardı. Anlaşmalar lazer bombaları ve teçhizatlarının Arabistan ve BAE'ne satışı ile ilgilidir. Senato haziran 2019'de Arabistan ve BAE'ye silah satışı anlaşmaların iptaline oy vermişti.
Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo mayıs 2019'de ulusal acil duruma dayanarak Arabistan, BAE ve Ürdün ile 22 silah anlaşmasının onaylandığını duyurdu. Amerika yönetimi kongreyi bu şekilde bypass etmeye çalıştı. Normal şartlarda kongre 30 gün içinde benzer anlaşmalarla ilgili görüşünü açıklama fırsatı vardır. 
Dış işleri komite başkanı olan New York eyaletinin demokrat temsilcisi الیوت انگل" Eliot Engel bu bağlamda yaptığı açıklamada, "devletin bu silahları satmak istemesi durumunda yasaları suiistimal etmesi değil onlara uyması gerektiğini" belirtti.
Son aylarda kongre Trump yönetimi ve Arabistan arasındaki ilişkilere karşı ikinci kez karar alıyor. Temsilciler meclisi Nisan 2019'da da Amerika'nın Yemen savaşında Arabistan'a ortaklığına son verdi. Senatörler ister cumhuriyetçi ister demokrat kullandıkları oylarla aynı zamanda Trump'ın acil durum ilan ederek kongreyi ulusal güvenlik ile ilgili kararlarda bypass etmesine karşı hoşnutsuzluklarını da belirtmiş oldular. Amerika başkanı ulusal acil durum ilan ederek silah kontrol yasalarında olan maddeleri göz ardı ederek kongre izni olmadan silah satışı yapabilir.
Hem cumhuriyetçi ve hem demokrat temsilcileri ayrıca hayır oyları ile, muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul başkonsolosluğundaki cinayetinde Riyad'ın üst düzey yetkililerinin rolü olmasının ispatlanmasına rağmen Trump hükümetinin bu ülkeye silah satışında ısrarına karşı olduklarını da ortaya koymuş oldular.
Tabi bu arada Amerika temsilciler Washington Post gazetesi yazarı olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesinde sorumluluğu olan veya ölüm emrini verenlerin açığa çıkarılmasını talep eden yasa tasarısını 15 Temmuz tarihinde  7 hayır oyuna karşı 405 evet oyu ile kabul etti.
New York Times'ın bildirdiğine göre şimdiye kadar dış siyasette Arabistan meselesi kadar Trump ve kongre arasını bu kadar açamamıştır. Büyük ihtimalle Trump kongrenin kararını veto edecektir zira Trump siyaseti her zaman Arabistan'a destek bağlamındadır. 
Suudi Arabistan bölgede Washington için stratejik ve ekonomi müttefiki ve en büyük silah müşterisidir. BAE de Washington'un bölgedeki en önemli ortaklarından biri olarak her yıl yüklü miktarda Amerika'dan silah satın alıyor. 
Bu yüzden Trump yönetimi Arabistan ve BAE ile ilişki düzeyini azaltmak istemiyor, üstelik Trump her iki ülkeyi sağlam ineklere benzetiyor./