İran İran, Trump’ın 'düşürdük' dediği İHA’nın görüntüsünü yayınladıID:45864
Yayınlanma:
19 Tem 19

İran Devrim Muhafızları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Hürmüz Boğazı'nda düşürdüklerini söylediği insansız hava aracının (İHA) görüntüsünü yayınladı.

Devrim Muhafızları yayınladığı bildiride, İran’a ait bir İHA’nın ABD tarafından düşürüldüğüne ilişkin açıklamanın doğru olmadığını belirterek, söz konusu İHA’nın görevini tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde üsse geri dönüş yaptığını duyurmuştu.

Devrim Muhafızları, ABD Başkanı Trump’ın Hürmüz Boğazı'nda düşürdüklerini açıkladığı İHA’nın görüntülerini yayınlayarak, insansız hava aracının ABD’ye ait USS Boxser gemisinden görüntü aldığını ve başarılı bir şekilde üsse geri dönüş yaptığını duyurdu. 

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçi ve Genelkurmay Sözcüsü Ebulfazl Şikarçi, ABD’nin Hürmüz Boğazı'nda İran’a ait İHA’yı düşürdük şeklindeki açıklamalarını yalanlamış ve İHA’nın başarılı bir şekilde üsse geri dönüş yaptığını açıklamıştı.

İran 'düşürülen İHA'mız yok' dedi: ABD kendi kendini vurmuş olabilir

ABD’nin ihtarlara uymadığı gerekçesiyle İran'a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıklamasıyla gözler Tahran’a çevrildi. Ancak yetkililer, herhangi bir kayıpları olmadığını savundu ve ABD’nin yanlışlıkla kendi İHA’sını vurmuş olabileceğini söyledi.
 
İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçı, “Hürmüz Boğazı’nda ya da başka herhangi bir yerde insansız hava aracı kaybetmedik. USS Boxer’ın kendi insansız hava araçlarını yanlışlıkla vurmuş olmasından endişe ediyorum” dedi.
 
Tasnim haber ajansına göre, İran ordusu da bir açıklama yaparak, tüm insansız hava araçlarının güvenli ve eksiksiz bir şekilde üsse geri döndüğünü belirtti.
 
RUSYA: ABD GERİLİMİ TIRMANDIRMAYI SÜRDÜRÜYOR
 
ABD'nin İran'a ait bir İHA'yı düşürdüğünü açıklamasına ilişkin, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, "Basra Körfezi'ndeki durumun patmaya hazır bir bomba olduğuna ve bir çatışma halinin patlak vermesine gebe olduğuna yeniden ikna olduk" dedi ve ekledi: "Amerikan tarafı maalesef kendisine yapılan tüm çağrılara rağmen gerilimi tırmandırmaya ve Tahran'a maksimum düzeyde baskı uygulamaya devam ediyor. Bu izlenen, yanlış bir çizgi, ayrıca yeni karmaşıklıklar ve şoklara da gebe."
 
TANSİYON YÜKSEK
 
ABD Başkanı Donald Trump dün Hürmüz Boğazı'nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine yaklaşık 900 metre yaklaşan İran'a ait bir İHA'yı vurduğunu açıklamıştı.
 
İran geçen ay bölgede bir Amerikan insansız hava aracını düşürmüştü.
 
ABD, geçtiğimiz aylarda İran'la artan gerilim üzerine USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile ‘USS Arlington’ savaş gemisini ve Patriot hava savunma bataryasını Orta Doğu’ya gönderdiğini bildirmişti. Buna ek olarak dört adet B-52 bombardıman uçağı ve F-22 Raptor'lar Katar'da bulunan El Udeyd Hava Üssü'ne iniş yapmıştı.