Suriye Putin'den Esad'a mesaj: Rusya, Suriye'ye desteğini sürdürecekID:45914
Yayınlanma:
21 Tem 19

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Suriye ve Rusya arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 75. Yıldönümü münasebetiyle karşılıklı kutlamalarda bulundular.

İki ülke ve halkları arasında ilişkilerin farklı alanlarda geldiği düzeyden onur ve memnuniyetlerini ifade eden  Esad; ikili ilişkileri farklı alanlarda iki dost ülke ve halklarının çıkarları doğrultusunda geliştirme azim ve kararlılıklarını dile getirdiler.
 
Esad ve Putin iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı, çıkar ve uluslararası kanun ve kararlara uygun olmasının iki taraf açısından rahatlatıcı olduğuna dikkat çekti.
 
Putin kutlama mesajında Rus ordusunun Suriye’de teröre karşı savaşta kazandığı deneyimin önemine dikkat çekerken; Suriye’nin her karış toprağında güvenlik, istikrar ve Suriye egemenliğinin sağlanmasına dek Rusya’nın Suriye’ye desteğinin devam edeceğini vurguladı.
 
Putin iki ülke arasındaki ilişkilerin farklı alanlarda iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirileceğinin altını çizdi.
 
Diğer yandan iki ülke başbakanları İmad Hamis ve Dmitry Medvedev’in yanı sıra dışişleri bakanları Velid Muallim ve Sergey Lavrov bu münasebetle karşılıklı olarak birbirlerine kutlama mesajları gönderdiler. İyi dileklerin ifade edildiği kutlama mesajlarında Suriye ve Rusya arasındaki ilişkilerin iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde daha da geliştirilmeleri kararlılığı karşılıklı olarak kaydedildi.