İran Ruhani: Amerikalılar, İran milletinin direnişi karşısında çaresiz duruma düşmüşID:46231
Yayınlanma:
01 Ağu 19

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran milletinin düşmanlarının geçtiğimiz sene İran'ın bağımsızlığının kırıldığını iddia ettiğine işaretle, ancak bugün İran milletinin direnişi karşısında çaresiz duruma düştüklerini vurguladı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kendini süper güç zanneden bir devletin İran Dışişleri Bakanının röportajından korktuğunu belirterek, ‘’Beyaz Sarayın temelleri bilinçli bir insanın mantıklı sözlerinden sarsılıyor ve bu sözler ABD liderlerini kaygılandırıyor.’’ dedi.

Doğu Azerbaycan’ın Heris kentinde bir elektrik santralinin açılışına katılan Ruhani, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Amerika tarafından ambargo listesine yerleştirilmesi ile ilgili, ‘’Her gün müzakereden söz ediyorlar fakat akılcılık karşısındaki acizliklerinden bizim Dışişleri Bakanımızı yaptırım listesine alıyorlar. Onlar süper güç olma iddiasındalar fakat Zarif gibi cesur ve iktidarlı bir diplomatın mantığından kokuyorlar. ‘’ ifadesini kullandı.

Ruhani, düşmanın İran’a uyguladığı yaptırımdan pişman olacağını belirterek, İran yaptırımlarının düşmanın ahlaki, siyasi ve hukuki yenilgisi olduğunu söyledi.

 Ruhani, ‘’İran yaptırımı, düşmanın uluslararası kurumlar ve BM ve 82 milyon İran halkı karşısındaki taahhütlerinde yenilgiye uğradığı anlamı taşımaktadır.’’ dedi.

Yaptırımlardan herkesin zararlı çıktığını ifade eden Ruhani, ‘’ Onlar yaptırımlarla sadece yenilgiyi tahammül edecekler, yaptırımlar herkesin zararınadır, fakat biz yaptırımlar sayesinde kendi ayaklarımız üstünde durabiliriz. ‘’ dedi.

Kötü niyetlilerin İran düzenini değiştirerek, geleceği ellerine almak istediklerini ifade eden Ruhai, ‘’Onlar İran milletinin tüm alanlarda düşman baskısı karşısında direnip ve başarılı olduğunu bilmiyorlar. ‘’ dedi.

Düşmanın İran’ın müzakerelerdeki başarısını kabul edip, savaştaki başarısını kabul etmediğini ifade ederek, ‘’Gerçeklerin yüzde 50’sinin de kabul edilmesi, sevindiricidir. Biz hiçbir zaman savaş yanlısı olmadık ve her zaman toprağımızı savunmak için tüm gücümüzü kullandık. ‘’ dedi.