Suriye Şam yönetimi İdlib'de şartlı ateşkesi kabul ettiID:46254
Yayınlanma:
02 Ağu 19

Suriye, Soçi Mutabakatı’na uyulması durumunda İdlib’de dün geceden itibaren ateşkesin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın haberine göre, Türkiye ile Rusya arasındaki Soçi mutabakatına uyulduğu takdirde İdlib’de dün geceden itibaren ateşkes başlayacak.

SANA bir askeri kaynağının “Soçi anlaşmasının uygulanması durumunda ateşkes yürürlüğe girecek. Anlaşma teröristlerin İdlib’de gerginliği azaltma bölgesi sınırının 20 km gerisine çekilmesini, ağır ve orta silahları bırakmalarını şart koşuyor” açıklaması yaptığını duyurdu.

SANA’dan yapılan açıklamaya göre, Suriye hükümeti, ‘İdlib gerginliği azaltma bölgesi’ anlaşmasının uygulanması şartıyla Birleşmiş Milletler’in (BM) de soruşturma kararı verdiği bölge üzerinde geçici ateşkesi onayladı.

Ateşkes kararı, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da Astana müzakerelerinin 13’üncü turunun başladığı gün alındı. Dün Astana’da yapılan ikili görüşmeler kapsamında Rusya, İran ve Türkiye heyetler bir araya gelmişti.

Bu arada Suriye ordusu Hama kırsalının kuzeyi Zekat ve Arbain beldelerinin eksenlerinde terör kalıntılarına karşı operasyonlarını sürdürüyor.

Suriye ordusu ayrıca Tel Malah ve Çibeyn beldelerini kurtarmalarının ardından askeri noktalarını tespit etmeye devam ederken Tel Malah Beldesinin doğusundaki Abu Ruayda ve Hasmeyn Vadisi bölgelerinde kalan terör grupları, yoğun operasyonlarla hedef alıp etkisiz hale getirdikleri belirtildi./