Güney Amerika Venezuela Amerika'nın Topyekun Kuşatması AltındaID:46358
Yayınlanma:
07 Ağu 19

Amerika, Donald Trump başkanlığı döneminde Venezuela solcu hükümetini devirip Amerika yanlısı Juan Guaido liderliğindeki muhalifleri iş başına getirmeye odaklanarak, bu süreçte elinde bulunduğu tüm imkanlardan özellikle de yaptırımlardan yararlanmaya çalışmıştır.

Bu doğrultuda Amerika başkanı Trump bir karar imzalayarak Venezuela hükümetine ait tüm mal varlıklarına el konulmasını onaylanıp Amerikalı ve Amerikalı olmayan şirketlerin Venezuela ile her türlü mali ve ticari ilişkisini yasakladı. 

Trump 5 Ağustos Pazartesi akşamı yeni bir karar ile Venezuela aleyhindeki yaptırımları tepyekun bir ekonomik yaptırıma dönüştürdüğünü bildirdi. 

Trump'ın bu kararına göre, Amerika'da Venezuela'nın yasal hükümetine ve bağlı kurumların tüm mal varlıklarına, çok özel durumların dışında el konulup onlar ile ticari ilişkiler yasaklandı. 

Bu çerçevede Amerika başkanı Kongre'ye yazdığı mektupta şöyle yazdı: "Venezuela hükümetine ait malvarlığına el konulması zaruridir. Çünkü yasa dışı Nicolas Maduro hükümeti iktidarı gasp etmiştir. "

Trump bu mektubunda Maduro'yu insan haklarını ihlal etmek, başına buyruk şekilde Venezuela vatandaşlarının tutuklanması ve yakalanması emrini vermek, medya özgürlüğünü bastırma ve muhalefet lideri Juan Guaido'nun çabalarını zayıflatmakla suçlamıştır. 
Amerika Başkanı Perşembe akşam ise Washington'un maksimum baskı çerçevesinde Venezuela'yı tamamen kuşatma altına almak istediğini bildirdi. 

Amerika'nın Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams ise son zamanlarda şöyle bir açıklamada bulundu: "Trump Venezuela'ya karşı maksimum baskı siyasetine Nicolas Maduro'nın iktidardan ayrılması hedefi ile devam edecektir. "

Böylece Washington'un Maduro'yu devirme yönündeki girişimlerinin de yeni bir aşamaya geldiğini söylemek mümkün. Trump'ın geçmişte görülmemiş bu girişiminin nedeni ise Amerika'nın Venezuela içindeki muhalif gruplardan umudunu kesmesidir.  Aslında muhaliflerin Maduro'yu devirmekteki başarısızlığı aynı zamanda da Venezuela hükümetinin Amerika'nın topyekun baskılar karşısında etkili direnişi ve daha önemlisi Trump'ın Venezuela halkının büyük bir bölümünün Maduro'yu desteklemesinden öfkelenmesi Washington'u Venezuela'yı tamamen kuşatmaya yöneltti. 

Gerçekte Trump hükümeti Maduro'yu devirmekteki başarısızlığının ardından şimdi de bu ülkeyi tam olarak yaptırımlara tabi tutarak Venezuela içişlerine müdahalesini de zirveye taşımıştır. 

Donald Trump hükümetinin girişimleri uluslararası kurallar ve de Birleşmiş Milletler ilkeleri açısından Latin Amerika bölgesinin petrol zengini Venezuela'ya açık müdahale örneğidir. Bu ise yasa dışı bir girişimdir. Buna rağmen Washington tüm uluslararası kurallar ve ilkeleri ayakları altına alarak bile Amerika'nın hedeflerini gerçekleştirmek isteyen Trump'ın  tek taraflı zorba siyasetleri çerçevesinde Venezuela'yı tam bir kuşatma altına almıştır. 

Aynı zamanda Washington Venezuela hükümeti ve muhalifler arasında Norveç'te bir kaç tur görüşmelere rağmen bu alanda da tüm başarıları ayaklar altına alarak muhalifleri kışkırtmakla Maduro'nun iktidardan ayrılmasında ayak diremelerini istiyor. Buna rağmen Washington bununla da yetinmeyip Maduro'nun iktidardan ayrılmasından önce her türlü seçime de karşı çıkmaktadır. 

Bu çerçevede Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Pazartesi günü Amerika'nın Venezuela'da Nicolas Maduro'nun iktidarda olduğu dönemde yapılacak her türlü seçime karşı olduğunu bildirdi. 

Bolton, Maduro hükümetinin seçim sonuçlarını kendi lehine manipüle edeceğini iddia ederek Venezuela hükümeti ve muhalifler arasında Barbados'ta yapılan müzakerelerin ciddi olmadığını sadece Maduro'nun zaman kazanmasına izin verdiğini öne sürdü. 

Caracas muhalifleri lideri Juan Guaido 23 Ocak 2019'da Amerika ve ortaklarının açık desteği ile kendini Venezuela cumhurbaşkanı olarak tanıttı. Bu girişim ise Venezuela hükümeti ve halkı tarafından seçilmiş cumhurbaşkanı Nicolas Maduro aleyhinde bir darbe olarak addedildi. 

Beyaz Saray ise Juan Guido'yu Venezuela başkanı olarak tanıdığını belirterek, bir kaç gün içerisinde Maduro'nun iktidardan ayrılacağını ve askeri güçlerin de Guaido'ya destek çıkacağını düşünüyordu. Ancak zamanla yani son bir kaç ayda bu senaryo pratikte yenilgiye uğrayıp Washington'un Guaido'yu destekleme planları da suya düştü.