Afrika Zakzaki'nin Tedavi için Şartlı TahliyesiID:46359
Yayınlanma:
07 Ağu 19

Nijerya İslami Hareket liderinin hastalığının şiddetlenmesinin bildirilmesi ve bu ülkenin Müslümanlarının onun serbest bırakılmasına yönelik çabalarından bir aydan fazla bir süre geçerken, Kaduna eyalet yüksek mahkemesi Şeyh Zakzaki'nin tedavi görmek için ülke dışına çıkmasına müsaade etti.

Şeyh Zakzaki tedavi görmek için Hindistan'a yolcu edilecektir. Ancak verilen mahkeme kararına göre şartlı olarak tahliye edilmiştir. Bu şartlardan biri de güvenlik makamlarının Nijerya İslami Hareketi Lideri'ne refakat etmesidir. 

Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi 13 Aralık 2015'te  Njierya güvenlik ve askeri güçlerinin Zaria şehrinde bulunan bir hüseyniyeye yaptığı saldırıda tutuklandı ve yaklaşık 4 yıldır Nijerya zindanlarında tutulmaktadır. 

Halbuki Nijerya Yüksek Mahkemesi Aralık 2016'da Şeyh Zakzaki'nin acilen tahliye edilmesini ve Nijerya güvenlik güçleri ve ordusunun onun ailesine 150 bin dolar tazminat ödenmesini hükme bağlamıştı. Ancak Nijerya ordusu ve güvenlik güçleri, bu hükmü uygulamaktan sakınarak Şeyh Zakzaki'yi de zindanda tutmaya devam ettiler. 

Şeyh Zakzaki'nin yakalanmasından beri Nijerya Müslümanları her daim protesto gösterileri düzenleyerek onun serbest bırakılmasını isteseler de ancak Şeyh Zakzaki'nin hastalığının şiddetlenmesi haberi bu protestoların artmasına ve grevlere bile yol açtı. Ancak bu protesto ve gösteriler, Nijerya güvenlik güçlerinin ağır baskıcı tavırları ve uluslararası kurumların bu şiddete sessiz kalması ile karşılaştı. Ayrıca Nijerya Cumhurbaşknalık bürosu bile adlî bir karara dayanarak Nijerya İslami Hareketini bir terör örgütü olarak adlandırıp faaliyetlerini yasakladı. 

Nijerya Bayero Üniversitesi Hocalarından biri ise bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: "Nijerya'da Şiilere karşı baskının asıl nedeni Vahabiyettir. Nijerya devlet adamları Suudilerden para almaktadır. Onlar yoksulluk yüzünden her işi yapmaya hazır. Kimi ordu ve polis komutanları hatta bakanlarımız bile Suudi Arabistan'dan para alıyorlar. Suudiler Nijerya hükümetinden Şiiliğin yaygınlaşmasını engellemelerini istemişlerdir. "

Nijerya Müslümanları ise Nijerya hükümetinin siyasetlerinden memnun değiller. Nijerya halkı uluslararası kurumların Nijerya hükümetine karşı ve de Şeyh Zakzaki'ye karşı insan hakları ihlalleri konusundaki sessizliğine de itiraz etmektedir. 

Şeyh Zakzaki'nin hamileri insan hakları konusunun evrensel bir konu olarak Şeyh Zakzaki hususunda da riayet edilmesini düşünmektedir. Ancak Nijeryalı makamların bu alanda ciddi ihlalleri devam ediyor. 

Bu doğrultuda tanınmış üniversite hocaları ve aktivistlerden 52'isi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e açık bir mektup yazarak Şeyh Zakzaki'nin tutuklanma süresinin uzamasına ve de onun tedavisinin engellenmesinin Nijerya hükümetinin yüz karası olduğuna değinerek Guterres'in Nijerya İslami Hareket Lideri Şeyh Zakzaki ve eşine acilen yardım etmesi çağrısında bulundular. 

Şimdi ise Nijerya hükümeti kamuoyu baskıları neticesinde Şeyh Zakzaki'nin şartlı tahliyesine ve onun tedavi için denetim altında Hindistan'a gönderilmesine karar vermiştir. 

Tabii Nijerya Yüksek Mahkemesinin bu kararı Nijerya Müslümanları için bir zafer sayılır ancak hala bu kararın hayata geçirilmesi ve Şeyh Zakzaki'nin tedavi görmesi gerekiyor. 

Nijerya'da din talebelerinden ve insan hakları aktivistlerinden  Şeyh Abdullah Zangu ise bu hususta şöyle diyor: "Şeyh Zakzaki insanları uyandırdı. Müslümanlara Kur'an-i Kerim ayetlerinden yola çıkarak, ne zulmetmelerini ne de zulme boyun eğmelerini öğretti. Şeyh Zakzaki'nin bakışı Nijerya siyasetçileri için büyük bir tehdit sayılıyor."