Suriye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumuID:46381
Yayınlanma:
08 Ağu 19

Bilindiği üzere Suriye 2011 yılından itibaren bir yandan yasal Şam yönetimi ve müttefikleri, diğer yandan da teröristler ve onlara destek veren batı ve Arap işbirlikçileri arasında yaşanan iç savaşa sahne olmaktadır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 7 Ağustos Çarşamba günü Suriye, tutuklular ve kayıplar konusu ile düzenlendi. Oturumda Rusya'nın BM daimi temsilci yardımcısı Dmitry Polyanskiy de, batılı devletleri, Suriye'de teröristleri desteklemekle suçladı ve ''Uluslararası toplum dış ülkeler tarafından oluşturulan Suriye buhranında bu ülkenin yeniden yapım ve onarımında söz yerine uygulamada kendilerini göstersinler' dedi. Polyanskiy, “söz  konusu dış güçlerin, hali hazırda Suriye’de insani durumdan derin endişe duyduklarını bildiren ülkelerden geldiği “ hatırlatmasında bulundu.
Rusya’nın BM temsilcisi, batılı işbirlikçilerinden karşılıklı olarak, Suriye’de teröristler tarafından işgal edilen bölgelerde yaşanan durumla ilgili olarak rapor sunmalarını ve orada halka hangi kuralların hüküm sürdüğünü söylemelerini istedi.
Batı-Arap koalisyonun elebaşlığında olan Amerika, Suriye’de 2011 yılında krizin baş göstermesi ardından kendi çıkarları ve hedeflerini gerçekleştirmek için Suriye yasal hükümetini devirmeye ve direniş eksenini yok etme hedefi ile bu ülkede  başta IŞİD ve nusra cephesi olmak üzere terörist gruparı desteklemeye başladı. Buna rağmen 8 yıl süren sonuçsuz çalışmaları ardından terörist grupların yenilmesi daha da kesinlik kazanmıştır. Şimdi teröristler eski adı Nusra cephesi olan terörist Şam Tahrir Heyeti liderliğinde gerginlikleri azaltma bölgelerinde ateşkesi ihlal ediyor ve bu konu da Suriye ve müttefiklerinin tepkilerine sebep oluyor.
Şimdi batılılar insan hakları bahanesi ile pratikte teröristleri desteklemeye ve Suriye ordusunun onlarla mücadelesini kınamaya başladılar.  Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Heyet Maslahatgüzarı Dr. Luay Felluh, Amerika, Fransa ve İngiltere’nin Suriye halkının katledilmesinde rollerinin olduğunu, söz konusu devletlerin Suriye’de cereyan eden gerçekleri çarpıtmak için tutum ve politikalarını BM dahilindeki çok sayıda çalışma eklemlerine dayatmasından dolayı duyduğu endişeyi dile getirdi. 
Suriye temsilcisi Amerika, Fransa ve britanya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sandalyelerini Suriye hükümetinin çehresini zedelemek için kullanmalarının kabul edilemez olduğunu belirtti ve söz konusu devletlerin, kaderleri şu ana kadar meçhul olan Halep ve Lazkiye kırsallarından kaçırılan vatandaşların kaderini önemsenmemesi, bölge halkının çektiği acıları görmezden gelinmesinin BM bazı üyelerinin siyasi çelişkilerini onayladığını belirtti.
Fakat batılıların çelişkili tutumuna rağmen Suriye yönetimi kalıcı siyasi çözüm yolunun bulunması ve Suriye’de teröristlerin mekezlerinin bulunarak imha edilmesine vurgu yapıyor.
Moskova da Şam yönetiminin teröristlerle mücadeledeki müttefiki olarak Amerika’nın batı liderliğinde Suriye krizine son verilmesini engellediğini defalarca vurgulamıştır. Suriye yönetimi ve üst düzey yetkilileri de batının Suriye alanına ve özellikle de Amerika’nın Suriye’de gerginliğin ve çatışmaların devam etmesindeki negatif rolünü eleştirmiştir.
Siyasi meseleler uzmanı Ivan Opolitov’un belirttiğine göre, “Amerika’nın gelecek yıllardaki hedefi her zaman terörizm ve aşırıcılığı, dış siyasetini ilerlettirmede bir araç olarak kullanmaktır ve bu meselenin sonucu ise batı Asya ülkelerinin zayıflaması, terörizm ve aşırıcılığın gelişmesidir”.
Fakat Suriye ordusu ve müttefiklerinin son askeri operasyonları, Şam’ın batılıların tüm sabotaj ve muhalefetlerine rağmen işgal altında bulunan bölgeleri teröristlerden temizlemede azimli olduğunun, baskılar ve tehditlerden korkmadan nihai zafere kadar yoluna devam edeceğini gösteriyor./