Filistin İşgalci İsrail askeri ölü olarak bulunduID:46392
Yayınlanma:
09 Ağu 19

Beytlahim’in güneyindeki Gush Etzion Yahudi Yerleşkesi yakınlarında dün sabah (8 Ağustos Perşembe) bir işgal askerinin bıçaklanarak öldürülmüş bir halde cesedinin bulunması üzerine işgal ordusunun Batı Yaka’ya takviye kuvvet gönderdiği belirtildi.

İşgal ordusu konuyla ilgili yayınladığı bildiride, yapılan durum değerlendirmesi sonucu Batı Yaka’daki piyadelerin sayısının artırılmasına karar verildiğini açıkladı.
Bildiride, işgal ordusu ve polisiyle tüm güvenlik birimlerinin eylemcileri yakalamak için bölgede arama operasyonu yürüttükleri kaydedildi.

Bu arada, yerel kaynaklar işgal güçlerinin işgal askerini öldürenleri yakalamak amacıyla Batı Yaka’nın güneyindeki birçok beldeye ve köye baskın düzenlediğini bildirdi.

Kaynaklar, işgal güçlerinin ilk olarak Beyt Feccar beldesine baskın düzenlediğini teftiş ve kimlik kontrolü yaptığını, bu sırada işgal ordusuna ait insansız hava araçlarının da belde üzerinde uçtuğunu söyledi.
Kaynaklar ayrıca işgal güçlerinin El-Halil’deki Beyt Aynun, El-Arrub, Eş-Şuyuh ve Sair beldeleri girişlerinde barikatlar kurarak araçlarda arama yaptığını ve yolcuların kimliklerini kontrol ettiğini belirtti.

İşgal ordusu sözcüsü ailesinin kendisinden haber alınamadığını bildirdiği işgal askerinin cesedinin dün sabah erken saatlerde Gush Etzion’daki Migdal Oz Mahallesi yakınlarında bulunduğunu açıkladı.

Bu arada İslami Direniş Hareketi (Hamas), Batı Yaka’da fanatik dini inançlara sahip askeri okulda eğitim gören bir işgal askerinin kaçırılarak öldürülmesi eylemini kutladı.

Hamas Hareketi,  yayınladığı bildiride, Batı Yaka’daki direnişin köklü olduğuna işaret etti. Batı Yaka’nın özgür insanlarının topraklarını savunmak ve Kudüs’ü korumak için fedakarlıktan hiçbir zaman kaçınmadıklarını kaydeden Hamas, işgalcilerin Kudüs’te kutsal mekanları kirlettiğine, yüzlerce aileyi göçe zorladığına ve işgal hükümetinin kenti Filistinlilerden arındırmaya karar verdiğine dikkat çekti.