Ortadoğu Haşdi Şabi ve Irak Ordusunun BirliğiID:46394
Yayınlanma:
09 Ağu 19

Irak ordusu ve Haşdi Şabi Örgütü sürdürülen "Zafer Azmi" adlı operasyonun üçüncü etabında Diyala eyaletinin bazı bölgeleri ve Ninova eyaletinin Güneyi'ne odaklandığını bildirdiler.

Son yıllarda IŞİD terör örgütü olgusu Irak'ın en önemli güvenlik meselelerinden biri haline gelmiştir. Bu terör örgütü Haziran 2014'te Irak topraklarının üçte birini işgal ederek bu ülkenin toprak bütünlüğünü ciddi tehditler ile karşı karşıya bıraktı. Ancak Irak'ta IŞİD'in Irak'ı işgalinin sadece bir kaç gün ardından Irak Şiilerinin değerli mercii halk gönüllü güçlerin kurulmasını istedi. Böylece Irak'ta Haşdi Şabi örgütü kurulmuş oldu. 

Irak ordusu ise Haşdi Şabi'nin yardımları ve de İran İslam Cumhuriyeti'nin müsteşarlık alanındaki destekleri ile sadece 4 yıl içerisinde IŞİD terör örgütünü yenilgiye uğratmayı başarıp pratikte Irak toprak bütünlüğünü korumayı da sağlamış oldu. Buna rağmen IŞİD terör örgütü Irak'ta yenilgiye uğratılsa da kalıntıları organize edilmemiş bir şekilde Irak'ın farklı noktalarında faaliyetlerine devam etmektedir. Zaman zaman yaşanan patlamalar ve intihar saldırıları da bu yüzden görülmektedir. 

Irak ordusu ise IŞİD'in kripto üyeleri aleyhinde 7 Temmuz tarihinden beri Zafer Azmi operasyonunu başlatarak dış mihrakların ve yabancı aktörlerin yardımları ile yeniden yapılanmaya çalışan IŞİD kalıntıları ile mücadelesine olan hızı ile devam etmektedir.

Stratejik Meseleler Uzmanı İranlı Samet Himmeti ise bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunmaktadır: "Son aylarda Irak hükümetinin Amerikan hükümetinin İran karşıtı siyasetlerine ayak uydurmak istememesinin ardından Washington IŞİD kalıntılarını yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır.

İşte böyle bir ortamda Zafer Azmi Operasyonunun ilk aşaması 7 Temmuz'da başlamış oldu. İkinci aşama ise 20 Temmuz günü ve üçüncü aşama da 5 Ağustos günü yani geçen Pazartesi günü başlamış oldu. 

Bu operasyonun en önemli hedefi ise kripto teröristlerin özellikle de IŞİD terör örgütüne bağlı gizli unsurların etkisiz hale getirilmesidir. 

Daha önce de Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri farklı bölgelerde kripto IŞİD üyeleri ile mücadele etmişti. Ancak bu defa IŞİD'in yeniden yapılanması ihtimalinin artması ile Irak ordusu ve Haşdi Şabi örgütü daha ciddi ve daha dakik planlar ile IŞİD'in gizli üyeleri aleyhinde operasyon gerçekleştirmektedir. 

Zafer Azmi operasyonunun yapıldığı coğrafi alan ise Salahettin, Anbar, Diyala ve Ninova eyeletlerinin bazı bölgelerini kapsamaktadır. Bu coğrafyada hala kripto IŞİD'çiler faaliyet gösteriyor.Beyaz Bayraklılar gibi terör örgütleri ise IŞİD'in kalıntılarını yapılandırmaya çalışıp özellikle de Baasçılar gibi mevcut durumdan memnun olmayan gruplardan üye alarak Irak'ın farklı bölgelerinde terör ve intihar eylemleri gerçekleştirmek istiyorlar. 

Zafer Azmi operasyonu hususundaki önemli nokta ise Irak Ordusu ve Haşdi Şabi'nin yan yana bu operasyonu gerçekleştirmeleridir. Gerçekte Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin bu operasyondaki birlik ve beraberliği açık bir şekilde gözler önüne serilmektedir. 

Daha önce ise Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin Haşdi Şabi Örgütünün Irak silahlı kuvvetlerine katılmasının ardından kimi muhalifler bunun Haşdi Şabi'nin dağılması anlamına geldiğini iddia etmişlerdi. Ancak Irak Ordusu ve Haşdi Şabi'nin Zafer Azmi operasyonundaki başarılı birlikteliği bu Ordu ve Haşdi Şabi'nin bir birinin tamamlayıcısı olduğunu ve yan yana Irak toprak bütünlüğünü savunup teröristler ile mücadele edeceklerinin ispatlamış oldu.