Gündem BM'den ABD ve Türkiye arasında Suriye konusundaki anlaşmaya tepkiID:46400
Yayınlanma:
09 Ağu 19

BM genel sekreter sözcüsü, Türkiye ve ABD arasında Suriye konusunda varılan anlaşmaya tepki gösterdi.

El'Meyadin kanalına göre, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkiye ve ABD arasında Suriye'de Güvenli Bölge oluşturulmasını içeren anlaşmanın Suriye'de istenmeyen sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu. 

Bu arada Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'ya konuşan Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, Türkiye ile ABD'nin vardığı "güvenli bölge" anlaşmasını reddettiklerini söyledi.
Ajansa göre adı açıklanmayan kaynak, "Suriye Arap Cumhuriyeti, Türkiye ile ABD'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne açık bir saldırı niteliği taşıyan 'güvenli bölge' kurma adı altında işgal etmeye dönük anlaşmasını kategorik ve net bir şekilde reddetmektedir" dedi.

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, "Dünkü mutabakatı çok iyi bir başlangıç olarak nitelendirebiliriz" dedi.

Çavuşoğlu, "Bundan sonra atılacak adımlar ve detayları ile ilgili olarak Müşterek Harekat Merkezi'nin oluşturulması önemli. Diğer detaylar konusunda ABD ile beraber karar verilecek. Çalışmanın Münbiç Yol Haritası'na dönüşmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin doğusunu kapsayacak şekilde bir "güvenli bölge" kurulması amacıyla ABD ile Türkiye arasında yürütülen ve 3 gün süren görüşmeler dün tamamlandı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bölgenin tesisi için Türkiye'de bir "Müşterek Harekat Merkezi"nin kurulacağı ve bu bölgenin bir "barış koridoru"na dönüştürüleceği belirtildi.