Dünya Kremlin doğruladı: Suriye konulu üçlü zirve eylülde Ankara’daID:46483
Yayınlanma:
13 Ağu 19

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İran, Rusya ve Türkiye devlet başkanları arasındaki Suriye konulu üçlü zirvenin eylülde Ankara’da gerçekleşeceğini doğruladı. Peskov, Suriye Anayasa Komitesi’nin kurulmasına yönelik çalışmaların bu zirvede sona ereceğini söyleyemeyeceğini kaydetti.

Gazetecilere konuşan Dmitriy Peskov, “Çalışmalar tamamlanmak üzere, Suriye Anayasa Komitesi kurulmasına yönelik çalışmaların bitirilmesine bir adım kaldı. Ancak şimdilik konunun Ankara’daki zirve ile senkronize olarak nihayete ereceğini kesin biçimde söyleyemem” dedi.
Suriye konulu üçlü zirvenin Ankara’da eylülde yapılacağını doğrulayan Peskov, görüşmeye ilişkin hazırlıkların sürdüğünü ekledi.
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da basında yer alan ve üçlü zirvenin 11 Eylül’de Ankara’da yapılacağına yönelik bilgileri doğrulamıştı.
 
Bu arada, Rusya'nın Soçi kentinde yarın 14 Ağustos'ta düzenlenmesi planlanan İran-Rusya-Azerbaycan cum. Devlet Başkanları Zirvesi’nin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanlığı Bilgilendirme Ofisi Müsteşarı Perviz İsmaili, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde yarın 14 Ağustos'ta düzenlenmesi planlanan İran-Rusya-Azerbaycan Zirvesi’nin üç ülkenin kararıyla ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

3'lü Zirvesi’nin teknik nedenlerden dolayı ertelendiğini belirten İsmaili, zirvenin daha uygun bir zamanda yapılacağını bildirdi.

Üçlü ekonomik işbirliğinin masaya yatırılacağı zirve karşılıklı ve bölgesel görüşmelere yeni bir ivme katmayı amaçlıyor./