Avrupa Britanya’dan nükleer anlaşmaya bağlılığa vurguID:46485
Yayınlanma:
13 Ağu 19

Britanya Başbakanlık Ofisi bir kez daha Londra yönetiminin Bercam nükleer anlaşmasına yönelik tutumu değişmediğini açıkladı.

Fxstreet haber sitesinin haberine göre, Britanya Başbakanlık Ofisi Sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada İngiliz Başbakanı Boris Johnson’un beyaz saray milli güvenlik danışmanı John Bolton’la başta İran İslam Cumhuriyeti olmak üzere çeşitli güvenlik meselelerini görüştüğünü belirterek, Britanya devletinin İran İslam Cumhuriyeti ve Bercam nükleer anlaşmasına yönelik tutumu değişmediğini belirtti.

11 Ağustos Pazar günü Londra’yı ziyaret eden beyaz saray milli güvenlik danışmanı Bolton, Londra yönetiminden İran’a karşı daha sert bir tutum izlemesini ve Washington’un Tahran’a yönelik azami baskı politikasına katılmasını istedi. Bolton ancak bu talebine aykırı bir açıklama yaparak, İran hakkında istişarelerin daha ileri bir zaman bırakılması uygun olacağını ifade etti.

Bolton’un Salı günü da başta Savunma Bakanı olmak üzere Britanyalı bazı yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Bundan önce de Bahreyn’de İran karşıtı konferansın ardından Fars körfezinde denizciliğin güvenliğini temin etme yönünde ileri sürülen iddiaların hakkında Boris Johnson, Bahreyn kralı Hamd bin İsa Al-i Halife ile telefon görüşmesinde, Britanya yönetimi İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu vurgulamıştı.

Britanya yönetiminin İran ile nükleer anlaşmaya bağlılığına yaptığı vurgu, Amerika yönetimi 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekildiği günden bu yana ne Londra ne de diğer Avrupalı taraflar, anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda hiç bir ciddi adım atmadıkları halde gündeme geliyor.