İran İran'dan Avrupa'ya; Taahhütleri yerine getirmezseniz üçüncü adımı atarız!ID:46510
Yayınlanma:
14 Ağu 19

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, nükleer anlaşmada Avrupalıların şu ana kadar taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek bir ay içinde üçüncü adımı atacaklarını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın, nükleer anlaşmada öngörülen taahhütleri azaltma doğrultusunda üçüncü adımı, bir ay içinde atacağını açıkladı. İran Dışişleri’nde gerçekleşen gazeteciler günü oturumuna katılan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kemalvendi, “Avrupalılar şu ana kadar sözlerini tutmadı. İran, bir ay içinde nükleer taahhütlerini azaltmak için üçüncü adımı uygulama sürecinde. Zenginleştirilmiş uranyum stokumuzu artırdık. Arak tesisinin ağır su üretimini iki katına çıkarmak için tam kapasite ile çalışıyoruz” dedi.

‘ÖNCEKİ KAPASİTEYE GERİ DÖNECEĞİZ’

“Taahhütler yerine getirilmediği taktirde, Arak tesislerinde anlaşmadan önceki kapasiteye dönüleceğini söylemiştik” diyen İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü şöyle devam etti: “Önceki reaktörün ana tank borusuna beton dökmüştük o yüzden yeniden faaliyete başlama kabiliyeti konusunda endişeliydik ancak İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sayın Salihi, borularımızın olduğunu ve beton dökülmüş borularla değiştirilebileceğini beyan ettiler. Bunu, karşı taraf kendi taahhütlerini yerine getirmezse yapacağız.”

‘YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ BIRAKMADIK’

Kemalvendi, taahhütleri azaltmanın yükümlülükleri bir kenara bırakmak anlamına gelmediğini söyledi. Taahhütlerin nükleer anlaşma çerçevesinde askıya alınacağına dikkat çeken Kemalvendi, tarafların yükümlülüklerini yerine getirmeleri durumunda doğal olarak taahhütleri uygulamaya geri döneceklerini ifade etti. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, “Biz taahhütlerimizin arkasındayız, karşı taraf taahhütlerini yerine getirene kadar da bizim taahhütlerimiz askıda olacak” dedi.

TANKER, GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, İngiltere’nin İran petrol tankerini serbest bırakmak istediğini bildirdi. Kurumun Deniz İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Celil İslami, “İki ülke arasında, tankerin bırakılması için yazışmalar yapılmıştır” dedi. Celil İslami, İran’ın Cebelitarık Boğazı’nda İngiltere tarafından alıkonulan Grace-1 isimli petrol tankerinin, hâlâ tevkif altında olduğunu dile getirdi.

Tankerin alıkonulması hakkında ‘kötü niyetli’ ifadesini kullanan İslami, çözüm için çaba sarf ettiklerini ifade etti. İngiltere’nin de çözüm için ilgi gösterdiğini belirten İslami, “Çözüm önerileri karşılıklı yazışmalarla sunulmuştur” dedi. Batı medyası 4 Temmuz’da İran petrolünü taşıyan Garce-1 isimli petrol gemisinin, AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırımları gereği, İngiltere Deniz Kuvvetleri’nce alıkonulduğunu iddia etmişti. İran ise bu iddiayı yalanlayarak, tankerin gideceği noktanın Suriye olmadığını açıklamıştı.

İNGİLTERE’DEN BİR SAVAŞ GEMİSİ DAHA

Öte yandan ABD’nin Basra Körfezi’nin petrol ticareti açısından stratejik önemdeki Hürmüz Boğazı’nda devriye gezmesini planlandığı Denizcilik Güvenlik Misyonu çerçevesinde, İngiltere’nin HMS Kent savaş gemisini pazartesi günü bölgeye yönlendirdiği öğrenildi. 23. Tip fırkateyn HMS Kent, nöbeti HMS Duncan destroyerinden devralacak. HMS Kent’in komuta subayı Andy Brown, şunları söyledi: “Körfez’de halihazırdaki gerilimleri düşürmeye kesinkes odaklanacağız. Ama aynı zamanda seyrüsefer serbestisinin korunmasını garanti altına alacağız, bizim operasyona konuşlandırılma amacımız da budur.”

İngiltere Savunma Bakanlığı 5 Ağustos’ta ABD’nin tankerlere eskortluk misyonuna katıldığını duyurmuştu. Diğer taraftan İngiliz Dışişleri Bakanlığı, İran’la nükleer anlaşmaya bağlılığının sürdüğünü ve Washington’ın Tahran’a karşı yaptırımlarına katılmama politikasını devam ettirdiğini açıklamıştı. Washington misyona katılmalarını Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Avustralya gibi müttefik ülkelerden talep etmişti. Almanya ile Japonya’dan net ret cevabı gelmişti.