ABD Trump'ın İran hakkında 5 büyük yalanı ortaya çıktıID:46568
Yayınlanma:
16 Ağu 19

ABD basını, Trump'ın İran aleyhinde 5 büyük yalanını ifşa ederken, bağımsız gazetecilerden bu yalanlar konusunda açıklık getirilmesi üzerinde durmalarını istedi.

ABD The İntercept  dergisi konuyla ilgili verdiği haberde, ABD başkanı Donald Trump'ın, İran'ın Nükleer silah yapımı aşamasında olduğu yönündeki iddialarının, İran'ın nükleer programının tamamen yasal ve NPT anlaşmasına uygun bir şekilde sürdüğü bir sırada ortaya attığı ve İran'ın nükleer silah yapımı gibi haberlerin büyük bir yalan olduğunu belirtti.

İntercept'in haberinde ayrıca, Trump'ın İran'ın nükleer  anlaşmayı  defalarca ihlal ettiği yönündeki iddialarının, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın 15 kez yayınladığı raporunda  İran'ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını belirttiği bir zamanda gündeme geldiğine dikkat çekildi. 

İntercept yazısında ayrıca, Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı John Bolton'un İran'ın 1979 yılından beri dünyanın terörizmin mali kaynaklarının teminindeki asıl faktörlerden olduğu yönündeki iddialarda bulunduğu, halbuki "Terörizm aleyhinde savaş ABD eski başkanı" George  W. Bush hükümeti döneminde 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ve de El'Kaide, IŞİD, El'Şebab  gibi terör örgütlerinin İran ile hiç bir ilgisi olmadığı  belirtildi.

Sözkonusu dergi haberinde asıl Arabistan'ın teröristlere mali ve silah desteklerinde bulunduğunu belirterek, Trump'ın en büyük ve aptalca yalanlarından birinin de İran'la savaşın çok kolay olduğunu iddia etmesi olduğunu yazdı.