Dünya Ermeni Şirketlere Amerika'dan YaptırımID:46589
Yayınlanma:
16 Ağu 19

Amerika Ticaret Bakanlığı yayımladığı bildiri ile iki Ermenistan şirketini İran İslam Cumhuriyeti ile ticari ilişkileri yüzünden ambargolara tabi tuttuğunu duyurdu.

Amerika Ticaret Bakanlığı, Ermenistan'ın iki şirketi olan Markel CJSC özel şirketi ve Yerevan Telekomünikasyon Araştırmaları Enstitüsünü İran ile ticaret yapmak gerekçesi ile Amerika'nın kara listesine alıp bu şirketlere yönelik yaptırımlar uygulamaya başladığını bildirdi. 

Amerika Ticaret Bakanlığı bildirisinde bu yaptırımların 14 Ağustos'ta başladığına değinilmiştir. 

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018'de tek taraflı olarak Washington'un Bercam Nükleer Anlaşmasındaki taahhütlerini ihlal ederek ülkesini bu uluslararası anlaşmadan çekip İran aleyhinde askıya alınan yaptırımları tekrar yürürlüğe sokarak bir yandan da ek yaptırımlar uygulamaya başladı. Trump'ın bu girişimi uluslararası düzeyde geniş çaplı kınamalar ve itirazlara neden oldu. 

Amerika'nın İran İslam Cumhuriyeti aleyhine uyguladığı yaptırımlar ise artık etkinliğini kaybetmiştir. İran ekonomisi, önleyici ekonomik girişimleri ile Amerika'nın Nükleer Anlaşmadan çıkmasına ve İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde yaptırımlar uygulamasına paralel olarak istikrarını korumayı başarmıştır. 

Amerikalılar uyguladıkları yaptırımlardan çaresizce umut kesip bu yaptırımları İran dışına da uygulayarak Tahran'ın ticari ortaklarını hedef almaya çalışmaktadır. 

Bu çerçevede Amerika'nın Ermenistan şirketleri ile ilgili yaptırımları Amerika'nın İran ekonomisini hedef aldığının yanı sıra serbest ve özgür ekonomik faaliyetlerini de ihlal ederek dünyanın diğer ülkelerini de hedef aldığını göstermektedir. 

Bir zamanlar ekonomik özgürlük ve serbest ticaret sloganları ile dünyayı etkilemeye çalışan Amerika şimdi de ekonomik özgürlük alanında en büyük engellerden birine dönüşmüştür. Amerikalılar, ekonomiyi, milletlerin yakınlaşmasına ve uluslararası olumlu ilişkilerin gelişmesine yol açan araçtan bir olaydan askeri ve savaş aracına dönüştürmek istiyorlar. Öyle bir araç ki askerileştirilip savaştalep hedefler doğrultusunda kullanılsın. Böyle bir araç milletlerin baskı altında tutulması ve onların bir biri ile ilişki kurmalarını engellemesi hedefi doğrultusunda kullanılacaktır. 

Amerikan başkanı Donald Trump 7 Ağustos 2018'deki konuşmasında dünya ülkelerine yönelik şöyle bir tehditte bulundu: "İran ile ticaret yaparsanız Amerika ile ticaret yapamazsınız. "

Burada temel nokta ise Amerikan yaptırımlarının sadece İran'ı değil Türkiye, Çin, Rusya, Venezuela ve bir kaç ülkeyi de doğrudan etkilediğidir. Görünen o ki Amerika ekonomik yaptırımları, tüm dünya aleyhindeki ticaret savaşında bir araç olarak kullanmak istiyor. Böylece, siyasi, askeri ve ekonomik alandaki tekelciliğini de korumak niyetindedir. Amerika bu araçtan yararlanarak aslında yeni güçlerin ortaya çıkmasını engellemek ve kendi düşüş ve çöküş sürecini ertelemek istiyor.