İran General Bakıri: İran yaptırımları iktidar fırsatına çevirdiID:46613
Yayınlanma:
17 Ağu 19

Genel kurmay Başkanı General Muhammed Bakırı, düşmanların İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik zalimane yaptırımlarına değinerek, İran yaptırımların iktidar ve güçlenmeye doğru ilerleme fırsatına çevirdiğini belirtti.

Cumartesi günü başkent Tahran’da Savunma Bakanlığı’na bağlı savunma sanayii kurumunu ziyareti sırasında İranlı uzmanların  savunma sanayilerini geliştirme yönünde cihatçı uygulamalarını “Biz yapabiliriz” sloganının gerçekleştirilmesinin en bariz mısdakı olduğunu belirten Genel Kurmay Başkanı General Bakıri, İranlı uzmanlar bu izzet ve onur verici yola basit parçaların yapımı ile adım attıklarını, fakat bugün en güncel uçak ve helikopter motorlarının yapımına başladıklarını belirtti.

General Bakıri, İran’a her türlü yaptırımın uygulandığı bir dünyada savunma ve caydırıcı gücü geliştirmek ancak İranlı genç uzmanların yetenekleri ve ülke içindeki imkanların değerlendirilmesi ile mümkün olduğunu vurguladı.

Genel Kurmay Başkanı General Bakıri ayrıca İranlı uzmanların tasarım ve yapımını gerçekleştirdikleri yerli hava savunma sisteminin Amerika’nın en gelişmiş casu İHA’sını 20 kilometre yükseklikte düşürmesi de anlamlı ve büyük bir başarı olduğunu belirterek, bu değerli ve hayret verici hareket hatta hava savunma sisteminde en gelişmiş ülkeleri bir hayrete düşürerek takdir etmeye zorladığını ifade etti.

İran hava savunması 20 Haziran 2019’da İran İslam Cumhuriyeti hava sahasını ihlal eden Global Hawk adlı casus İHA’sını düşürdü.