Asya Eşref Gani, Kabil saldırısından Taliban'ı sorumlu tuttuID:46648
Yayınlanma:
18 Ağu 19

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani, dün Kabil'de düzenlenen terör saldırından Taliban'ı sorumlu tuttu.

Eşref Gani twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Taliban'ın dün gece gerçekleşen bu saldırı karşısında omuz silkemeyeceğini çünkü her daim şiddet ve savaş peşinde olduğunu kaydetti.

Afganistan İçişleri Bakanlığı dün gece Kabil'de düzenlenen kanlı terör saldırısında 63 kişinin öldüğünü, 182 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Şu ana kadar bu saldırıyı herhangi bir grup veya şahıs üstlenmiş değil.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir düğün salonunda meydana gelen ve 200’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasına yol açan intihar saldırısını şiddetle kınadı.

Musevi, başta hayatını keybedenlerin aileleri olmak üzere Afganistan halkı ve hükümetine başsağlı dileyerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan’ı desteklediğini duyurdu.

Bu tür cinayetlerin faillerini Afganistan ve bölgedeki insanlık, barış ve güvenliğin düşmanı olarak nitelendiren Musevi, Afganistan’ın zor dönemler geçirdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca “İran olarak Afganistan milleti, hükümeti ve tüm gruplarla etniklerinin birleşip bu sorunların üstesinden gelerek, ilerideki nesiller için parlak bir gelecek sağlayacağından eminiz” dedi.