ABD Trump yine kuruntuya kapıldı: İran benle müzakere etmek istiyor!!!ID:46652
Yayınlanma:
19 Ağu 19

Amerika Başkanı Donald Trump İran’a ait petrol tankerine el koyma olayında başarısız olduktan sonra kamuoyunu saptırmak için bir kez daha “İran benle müzakere etmek istiyor” kuruntusunu ileri sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump Pazar günü bir gazetecinin İran’a ait olan Grace-1 petrol tankerinin serbest bırakıldığını sorması üzerine yaptığı açıklamada, “Onlar gururlu insanlar ve ben bunu anlıyorum, fakat belki İran meselesi çözümlenebilir, diye bir hissim var” şeklinde konuştu.

Trump gazetecinin sorusuna verdiği cevapta şöyle ekledi:

İran’ın müzakere etmek istediği, fakat bunu nasıl yapacağını ve nasıl temasa geçeceğini bilmemesinden başka herhangi bir yeni gelişmi yok.

İran milletine yönelik suçlamalarını tekrarlayan Trump şöyle devam etti:

İranlılar hakikaten kötü icraatı bulunuyor ve bu yüzden biz petrol satışlarına yaptırım uyguladık, öyle ki şimdi artık petrol satamıyorlar.

ABD Başkanı Trump bu iddiayı, Cebeli Tarık boğazında el konulan İran’a ait süper tankerin serbest bırakılmaması yönündeki talebi reddedildikten sonra gündeme getirdi.

Cebeli Tarık yerel yönetimi Pazar günü Amerika’nın bu yöndeki talebini resmen reddetti ve şimdi süper tanker Grace-1 İran bayrağı altında ve “Adrian Derya” adı ile yola çıktı.

Bu tanker 4 Temmuz 2019’da Amerika’nın baskıları sonucunda ve Britanya donanmasının yardımı ile Cebeli Tarık karasularında tevkif edilmişti. Tanker İran’ın diplomatik girişimleri sonucunda serbest bırakıldı ve şu anda Akdeniz’de Yunanistan sahillerine doğru ilerliyor.