Avrupa Danimarka'dan ABD'nin teklifine retID:46655
Yayınlanma:
19 Ağu 19

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Grönland adasına yaptığı ziyarette, bu adanın satılık olmadığını belirterek, ABD tarafından bu adanın satın alınmasına dair planın boş ve manasız olduğunu söyledi.

İRNA ajansına göre, Danimarka başbakanının bu açıklaması,  ABD başkanı Trump'ın, ABD'nin Grönland adasını satın almak talebine dair açıklamalarının ardından geldi.

ABD başkanı Trump'ın bu açıklamaları, Danimarka'ya ait özerk Grönland adasında tepkilere neden olurken halk arasında 'Ahmakça' şeklinde değerlendirildi.

Bu arada ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Başkan Donald Trump'ın, Danimarka'ya ait özerk statüdeki Grönland Adası'nı satın alma ihtimaliyle ilgilendiğini doğruladı.

Fox News televizyonuna konuşan Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump'ın Grönland'ı satın almak istediği haberleriyle ilgili, "Durum gelişiyor. Bunu gözden geçiriyoruz" dedi.

Trump’ın danışmanı  ABD’nin 33. başkanını kast ederek,  "Harry Truman uzun yıllar boyunca Grönland’ı satın almak istiyordu. Grönland, Danimarka’ya ait. Danimarka da bizim müttefikimiz. Grönland, stratejik açıdan çok önemli. Orada çok miktarda değerli mineral kaynaklar var" ifadelerini kullandı.

Kudlow, "Şimdi tahminlerde bulunmak istemiyorum. Sadece, gayrimenkul alımı konusunda bir şeyler bilen başkanın Grönland’ı alma olasılığını incelemek istediğini kaydediyorum" diye ekledi.

Wall Street Jounal (WSJ) gazetesi, Trump’ın, 55 bin kişinin yaşadığı, doğal kaynak zengini ve jeopolitik önem taşıyan Grönland’ı almak istediğini iddia etmişti.

Danimarkalı yetkililer, söz konusu bölgenin ABD ile işbirliğine ilgi duyduğunu ama satılmadığını açıklamıştı. Trump’ın, eylül başlarında Danimarka’yı ziyaret etmesi planlanıyor./