Politika Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'ndan 'kayyum' tepkisi: Demokrasimiz için doğru olmadıID:46671
Yayınlanma:
20 Ağu 19

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasına yönelik açıklamada bulundu.

1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasına yönelik açıklamada bulundu.

Twitter hesabından bir mesaj yayınlayan Gül "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır."  dedi. 

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

"Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.

Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir."

İçişleri Bakanlığı, bu sabah HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine bu illerin valilerini kayyum olarak atamıştı.

Sabah erken saatlerde polis eşliğinde belediye binalarına gelen kayyum yetkilileri İçişleri Bakanlığı’nın kararını HDP’li belediye başkanlarına tebliği etti. 

 

 

Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.

 

Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır.
Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.