İran Laricani: Trump, siyaset sahnesini tiyatro sahnesiyle karıştırdı



ID:46730
Yayınlanma:
21 Ağu 19

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD Başkanı Trump'ın, siyasi sahneyi oyun sahnesiyle karıştırdığını ve bunun ABD halkının itibarına zarar verdiğini söyledi.

Laricani,  dün ABD medyasından NBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un görüşmelerine temasla, ''Trump Kim Jong-un'u kucaklıyor, ancak Kuzey Kore'ye karşı  yaptırımlar kalktı mı?" diye sordu.

Laricani ayrıca  nükleer anlaşmaya atıfta bulunarak, ''bu anlaşmanın kriterleri, nükleer anlaşmada belirtildiği gibidir'' dedi. 

Laricani, "iki yıl süren müzakerelerin ardından nükleer bir anlaşmaya varıldı ve Güvenlik Konseyi de bu konuda bildiri yayınladı ancak Amerikalılar ondan çekildi, bu yüzden bu belirlenmiş kriterlere, anlaşmaya dönmek lazım' dedi.

Laricani, İran, ABD’de 2020'de yapılacak seçimlere kadar yaptırımlara karşı direnecek ve mücadele edecek mi? sorusuna da, ''İran'ın yolu bellidir; İran'ın uzun vadeli bir hedefi vardır. Bugün İran'ın yalnızca ABD ile sorunu vardır. Komşuları, diğer ülkeler ve özellikle Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin ile gelişmekte olan  ilişkileri vardır'' dedi.

İran meclis başkanı ABD'nin İran aleyhindeki tehditlerine de temasla, İran'ın hiç bir zaman savaş peşinde olmadığını ve hatta Amerikalıların Saddam'ı İran aleyhinde savaşa kışkırtığı zaman bile savaş peşinde olmadığını söyledi.