ABD Trump Reşide Tuleyb'i Yahudi düşmanlığıyla suçladıID:46765
Yayınlanma:
22 Ağu 19

Amerikan başkanı Donald Trump, ABD Kongresi'nin müslüman kadın temsilcilerinden Reşide Tuleyb'i, Yahudi düşmanlığı yapmakla hedef gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresinin Müslüman vekili Reşide Tuleyb'in, işgal altındaki Filistin'e giriş yasağına ilişkin yaptığı basın toplantısında ağlaması hakkında, "Üzgünüm ama Tuleyb'in gözyaşlarına kanmıyorum. Uzun süre, onun şiddetini, çılgınlığını ve en önemlisi sözlerini izledim. Şimdi ağlıyor mu?" ifadelerini kullandı.

Trump, Tuleyb'in İsrail ve Yahudilerden nefret ettiğini ileri sürerek, "O, antisemitik. O ve 3 arkadaşı (Ilhan Omar, Alexandria Ocasio Cortez ve Ayanna Pressley) Demokrat Parti'nin yeni yüzleri. Bununla yaşayın!" paylaşımında bulundu. 

Donald Trump geçen ay da söz konusu 4 kadın Kongre üyesine yönelik ırkçı ifadeler kullanmıştı. 

Perşembe günü Tel Aviv tarafından yapılan açıklamada, ABD Kongresinden iki üyenin ırkçı  İsrail'i boykot düşüncesini destekleme amacı güttüğü gerekçesiyle Filistin topraklarını ziyaretlerinin reddedildiği duyurulmuştu. Ardından yapılan resmi açıklamada, Tuleyb'in yalnızca büyükannesini ziyaretine izin verildiği kaydedilmişti. 

Filistin çevresinde öfkeyle karşılanan ırkçı  İsrail'in kararı, "ahlak dışı ve Amerikan halkına vurulan bir tokat" olarak değerlendirilmişti. Filistin Özerk Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye de, söz konusu yasağın, "işgal güçlerinin" ABD ve dünya nezdinde rezil olma korkusunu yansıttığını söylemişti.