Gündem "Pazarcılık yapan profesörler, temizlik yapan hakimeler, kapıcılık yapan öğretmenler var"ID:47087
Yayınlanma:
01 Eyl 19

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 3 yıl geçti. Darbe girişimi sonrası çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'ler nedeniyle en az 125 bin kamu görevlisi ihraç edildi.

KHK'lıların yaşadığı hak ihlallerini sürekli olarak gündemde tutan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı. 

KHK'ların son üç yılın en büyük hak ihlâli olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, KHK'lıların sosyal ve aile hayatlarından dışlandıklarını, toplumun büyük kesiminden vebalı muamelesi gördüğünü belirtti. KHK ile ihraç edilen kişilerden yalnızca doktorların tekrardan iş bulabildiğini söyleyen Gergerlioğlu, "Pazarcılık yapan profesörler, temizlik yapan hakimeler, kapıcılık yapan öğretmenler var" diye konuştu.

Gergerlioğlu, ebeveynlerinin cezaevinde olması nedeniyle 0-6 yaş arası 864 bebek ve çocuğun cezaevinde olduğunu hatırlattı. 

19 Ağustos'ta İçişleri Bakanlığı tarafından HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasını da yorumlayan Gergerlioğlu, Van ziyaretini hatırlatarak, ilk kayyım döneminden farklı olarak, son atamaların toplumun her kesimi tarafından garipsendiğini belirtti.

İnsan kaçırılmalarına da değinilen Gergerlioğlu, "legal olmayan yerde tutulduklarını ve ağır işkence gördüklerini biliyoruz" ifadesini kullandı. Gergerlioğlu, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL döneminde toplam 28 kişinin kaçırıldığını, 3 kişinin hala bulunamadığını söyledi. Söz konusu 3 kişi için aylarca soruşturulma açılmasını talep ettiğini ama sonuç alamadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Bütün dünyanın takip ettiği bu konu görmezden gelindi” dedi.

Kaynak:T24