Ortadoğu Faslılar deniz yoluyla yoksulluktan kaçarken, kralın lüks yatında her şey söyleniyor / Ignacio CembreroID:47312
Yayınlanma:
07 Eyl 19

Yasadışı göçteki artış, son kraliyet zenginliği gösterilerine keskin bir zıtlık gösteren acılı bir gerçeği yansıtmaktadır.

Düzinelerce insan Temmuz ayında bir araya geldi ve Kral II. Muhammed'in sahip olduğu yeni bir tekneye büründü, M'diq'teki kraliyet ikametgahının yanına demirledi.

Kral , Kazablanka ve Rabat'ın seçkinlerine yalınayak olarak katılmaya davet etmişti , böylece siyah topukluları, 70 metrelik yatın açılışında dünyanın en büyükleri arasında köprü kararmayacaktı.

Bu seçkin misafirler aslında M'diq'i iki kez ziyaret etmişlerdi. Davet ilk kez bir önceki gün için yapıldı, ancak varışta, açıklama yapılmadan 24 saat ertelendiği bildirildi.

Ertesi gün döndüler, en iyi kıyafetlerini giydiler. Bu kez, kral, onları üç yakın arkadaşın eşliğinde selamlamak için hazırdı : Azaitar kardeşler , Fas kökenli Alman boksörler.

Lüks yatlar

Muhammed VI, yenilenmiş bir yelkenli 62 metrelik El Boughaz'a sahipti - ancak 20 yılını kral olarak kutlamak için kendisini daha büyük ve daha modern bir gemi ile ödüllendirdi. Casablancan gazetesi Tel Quel , teknenin eski sahibi milyarder Bill Duker'in 88 milyon avroya sattığını bildirdi . Ancak, kraliyet sarayı bu bilgiyi ifşa etmediğinden, satın alma fiyatı bir sır olarak kalacaktır.

Muhammed VI misafirlerini ağırlarken, eski karısı Lalla Salma ve iki çocuğu, taç prens Moulay Hassan ve Lalla Khadija, Akdeniz'in diğer tarafındaki lüks bir yatta Ege Denizi'nde tatildeydiler. için raporlar Yunan medyasında.

Faslı yetkililer Avrupa'ya karşı Sahra altı göçü içermeye çalışıyorlarsa, kendi vatandaşlarıyla ilgili olarak aynı aciliyeti göstermiyorlar

Deniz hoşgörüsünün bu gibi tezahürleri, Fas'tan İspanya'ya deniz yoluyla gelen clandestin göçündeki artışla ilgili olarak genellikle gizli tutulan rakamların ifşa edilmesiyle örtüşmektedir.

2018'de Faslılar , İspanya kıyılarına gelen 57.000'den fazla belgesiz göçmenin yüzde 22'sinin sadece% 22'sini oluşturuyor Sırasında ilk yarısında belgesiz göçmenlerin toplam sayısı düşerken 2019, Faslılar oranı yaklaşık yüzde 30 yükseldi. Mayıs ayında yüzde 48 rekor kırdılar.

Bu tür istatistikler, göçmenlik salgınını vurgulayarak Rabat'ta yerel makamların yabancılaştırılmasından kaçınmak amacıyla, İspanya içişleri bakanlığının Rabat'taki vatandaş sayısını açıklığa kavuşturmama politikasını sürdüren web sitesinde görünmüyor. Ancak Madrid bu verileri Avrupa ajanslarına iletiyor.

Göç olgusu

Bu istatistikler Fas'ın göç fenomeninin sadece bir bölümünü göz önüne almaktadır. Sahra altı göçmenler Endülüs sahillerine ayak bastığında, yaklaşık iki ay boyunca barındırılacak ve besleneceklerini ve geri gönderilme risklerinin asgari düzeyde olduğunu bilerek yetkililer tarafından yakalanmaya çalışıyorlar.

Bu durum, yetkililer tarafından yakalanan göçmenlerin yüzde 36'sı ve yüzde 32'sinin 2018'de geri gönderildiği Faslı ve Cezayirliler için durum tamamen farklıdır. .

İspanyol bir gardiyan 2017 yılında Faslı ve Sahra altı göçmenlerle konuşuyor (AFP)
İspanyol bir gardiyan 2017 yılında Faslı göçmenlerle konuşuyor (AFP)

Ayrıca, İspanya’ya yasal olarak giriş yapanlar da var, ancak giriş izinlerinin süresi dolduktan ve tasarrufları tükendikten sonra kalmayı tercih ediyorlar.

İspanyol haber ajansı EFE 'nin verdiği bir rapora göre , Huelva bölgesinde çilek toplayıcı olarak çalışan 15 bin kadın mevsimlik işçinin yaklaşık yüzde 17' si eve geri dönmedi - maaşlarının bir kısmı ayrılana kadar durdurulacak olsa da.

İspanya, Faslıların Avrupa'ya girişinin ana limanıdır, ancak hiçbir şekilde tek değildir. Faslıların krallığı daha büyük sayılarda terk etmeleri şaşırtıcı değil: BBC Arapça tarafından yayınlanan bir anket , Faslıların yüzde 44'ünün göç etmek istediğini - üç yıl öncesinden yüzde 17'ye yükseldiğini - ve bu sayı altındakiler arasında yüzde 70'e yükseldiğini buldu. 30.

Faslıların yaklaşık yarısı ülkelerinde hızlı bir siyasi değişim görmek istediklerini söyledi .

Bir sonraki ayaklanma?

Fas makamları Avrupa'ya karşı Sahra altı göçü içermeye çalışıyorsa, kendi vatandaşlarıyla ilgili olarak aynı aciliyeti göstermiyorlar. İspanyol verileri, Rif bölgesinden bazı insanların ifadelerine ek olarak, polise denizden ayrılmalarının ne kadar kolay olduğunu söyleyenlerin olduğunu gösteriyor.

Mantığın Rabat'taki içişleri bakanlığında şu şekilde devam ettiği görülüyor: Rif'te kalan asi gençlik ne kadar azsa, bu geçici bölgenin sakin kalması o kadar olası. 

“Fas, Sudan ve Cezayir'den sonra bir sonraki ayaklanmayı görebilir mi?” Diye sordu BBC son anket bulguları ışığında. Bu soru şu anda, M'diq ve Ege Denizi'ndeki gösterişli denizcilik serveti gösteriminin ardından, diğer Faslılar derme çatma gemilerde denizi geçtikten sonra daha da alakalı.

Avrupa sınır ajansı kaynaklarına göre, başta Sahra altı Afrikalılar olmak üzere bazı Faslılar olmak üzere yüzlerce göçmen İspanya yolunda boğuldu.

Fas basını kraliyet ailesinin zengin yaşam tarzını görmezden gelmese de, tartışırken temkinli davranıyor ve eşit derecede göç meselesinden kaçınıyor. Yine de, sosyal medya, kralın teknesinin fiyatı ile eğitim veya sağlık için devlet bütçesi arasındaki karşılaştırmalar da dahil olmak üzere, bu kraliyet aşırısının eleştirilerini içeriyor.

Kraliyet ailesinin imajı, kralın uzun süredir yurtdışında kaldığı veya milyon dolarlık bir saat satın aldığı zaman olduğu gibi, başka bir darbe daha çekti .

Bu tür şikayetler, Fas’ı Sudan ve Cezayir’in önlerine sürüklüyor mu? Bu görülmeye devam ediyor, ancak birçok Fas, doğuya açılan olaylarla perçinlendi. 

Bu makalede dile getirilen görüşler yazara aittir ve Orta Doğu Gözü'nün editoryal politikasını yansıtmamaktadır.

Bu makale MEE Fransızca baskısında yayımlanan orijinal versiyondan düzenlenmiş ve yoğunlaştırılmıştır .

Ignacio Cembrero/Middleeasteye