Dünya Kabil hükümeti Taliban ile görüşmelerin devam etmesinden yanaID:47384
Yayınlanma:
10 Eyl 19

Kabil hükümeti lideri Eşref Gani, ABD ile Taliban arasındaki barış müzakerelerinin tekrar başlatılması ve ateşkes çağrısını yineledi.

Kabil hükümeti lideri Eşref Gani, müzakerelerin tekrar başlatılması ve ateşkes çağrısını yineledi. Gani, “Biz barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına hazırız. Ancak, ateşkes olmadan barış imkansız.” dedi. Afganistan Devlet Başkanı, hem barış süreci hem de seçimler yüzünden ülkesinin kritik bir dönemden geçtiğini sözlerine ekledi.

Bu arada Trump, önceki gün "askıya aldığını" açıkladığı ABD-Taliban ilişkilerine dair bir soru üzerine, "Müzakereler ölü. Endişe ettiğim kadarıyla müzakereler öldü." ifadesini kullandı. Başkan Trump, Taliban'ın saldırılarını öğrendiğinde toplantıyı iptal ettiğini belirterek, "Yanlış yaptılar. Açık ve sesli bir şekilde halklarına yanlış yaptıklarını söylüyorlar." diye konuştu.

ABD'li komutandan Taliban açıklaması

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Korgeneral Kenneth McKenzie gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'da Taliban'a yönelik operasyonları artıracaklarının sinyalini verdi.

Taliban'ın ABD ile barış görüşmelerine fazla güvendiğini kaydeden McKenzie, Taliban'a yönelik ABD'nin hava ve kara operasyonlarını artırıp artırmayacağına ilişkin bir soruya, "Ne hedefler olursa olsun, bu hedeflerin üzerine gideceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Trump Taliban ile müzakereleri durdurmuştu

ABD Başkanı Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil'deki son saldırıdan dolayı Taliban'la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Trump ayrıca Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David'de dün yapılması planlanan gizli görüşmelerin de iptal edildiğini duyurmuştu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de önceki hafta diplomatik misyonların bulunduğu semt yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.