Filistin Arapların Netanyahu açıklamalarına tepkileriID:47462
Yayınlanma:
13 Eyl 19

Siyonist rejim başbakanı’nın Ürdün nehri batı yakasını işgal topraklarına ilhak etme vaatleri, Arap ülkelerin tepkileri ile karşılaştı.

Benjamin Netanyahu Salı günü seçim çalışmaları vaatlerinde, seçimi kazanması halinde korsan rejimin hakimiyetini, Ürdün nehri batı yakasında illegal inşa edilen Siyonist yerleşkelere kadar yaymak için hemen Ürdün ovası ve Ölüdeniz’in (Lut Gölü) kuzeyini diğer işgal topraklarına ilhak edeceğini söyledi.
Netanyahu’nun vaatleri Arap ülkelerin geniş tepkileri ile karşılaştı. Katar, Birleşik Arap Emirliği, Ürdün, Arap Birliği dışişleri bakanları ayrıca Filistin özerk teşkilatı Siyonist başbakanın sözlerini şiddetle kınarken Suudi Arabistan bile İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanlarının Pazar günü olağanüstü toplanmasını istedi. 
Netanyahu’nun seçim vaatleri ve Arap ülkelerin bu vaatlere geniş çaptaki tepkileri birkaç önemli konuyu içeriyor.
Birinci konu, Benjamin Netanyahu ve kabinesinin son yıllarda normalleşme süreci ile ilgili iddialarının tersine Arap ülkeleri ile ilişkilerde pek fazla ilerleme sağlanmadığı, Bahreyn gibi küçük ülkeler dışında diğer Arap ülkeleri tarafından bu bağlamda önemli bir adım atılmamasıdır. Bahreyn’de de bu süreç halkın geniş tepkisi ile karşılaştı ve Al-ı Halife rejimi de kendi bekası için Amerika ve Siyonist rejimin desteklerine bel bağladığı için Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor.
İkinci konu ise, batı-Siyonist ekseni ve bazı bağımlı ve tecrübesiz Arap hükümdarları tarafından Filistin meselesinin unutulması için tüm çabalara rağmen, Arap ülkelerinden gösterilen sert tepki ve hatta Suudi Arabistan’ın bile İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplantısının düzenlenmesini istemesi ise, Filistin meselesi ve kaderinin hala önemli bir konu olduğunu, ya da bazı Arap yönetimlerinin kendi halklarının tepkilerinden endişe duyarak Siyonist rejime tepki gösterdiklerini gösteriyor.
Üçüncü konu ise Amerika ve Siyonist rejimin asrın anlaşmasını gerçekleştirmeye çalışmalarına ve tüm çabalarına rağmen Arap ülkelerin tepkileri nedeni ile şom planın bir çok sorunla karşılaşacağı tahmine ediliyor , bu yüzden Amerika ve Siyonist rejimin planladıkları takvimde gerçekleşemeyecektir.
Dördüncü konu  ise Siyonist rejime karşı Filistinli gruplar arasındaki dayanışma ve birlikteliktir. Bu bağlamda özerk teşkilat başkanı Mahmut Abbas Netanyahu’nun sözlerine tepki olarak “eğer İsrailli taraf Ölüdeniz, Ürdün ovası ve işgal topraklarının her hangi bölümünü ilhak ederse, İsrail ile tüm anlaşmalar sona erer” dedi.
Filistin Kurtuluş Örgütü-FKÖ yürütme komitesi üyesi Hannan Aşravi de Netanyahu’nun sözlerini “Filistin halkına karşı savaş ilani” yorumlayarak, “Netanyahu’nun siyasi programları her zaman Filistin toprakları ve kaynaklarının çalınması ve Filistin halkına karşı etnik temizlik olmuştur” şeklinde konuştu. 
Hamas hareketi sözcüsü Fevzi Berhum da “Filistin halkının işgalcilere ve planlarına karşı artan direnişi durmayacaktır” dedi.
Görünen o ki Siyonist rejim başbakanı siyasi hayatında kader belirleyen günlere yaklaşıyor. Zira iki hafta sonra düzenlenecek olan seçimlerde, Amerika ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un kaderini paylaşmaktan ve işgal altında yaşayanlar tarafından kenara itilmekten korkuyor./