Politika AKP'de Bülent Arınç ve Devlet Bahçeli huzursuzluğuID:47510
Yayınlanma:
15 Eyl 19

AKP’de, Bülent Arınç’ın Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu ile ilgili açıklamaları ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kabine değişikliğine karşı çıkan değerlendirmesi huzursuzluğa neden oldu.

AKP'de çalkantılar bitmek bilmiyor. Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun istifa ederek parti kurma kararı almalarıyla başlayan tartışmalar giderek büyüyor. İhraç istemiyle disipline sevk edilen Davutoğlu’nun AKP Genel Merkezi’ne gelerek savunma vermesi durumunda bazı gerilimler yaşanmasından endişe eden AKP yönetiminin istifayla birlikte rahatladığı belirtiliyor. Ancak AKP’de, bu kez Bülent Arınç ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları gerilim oluşturdu.

AKP'DE ARINÇ VE BAHÇELİ HUZURSUZLUĞU

AKP’de, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu ile ilgili açıklamaları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kabine değişikliğine karşı çıkan değerlendirmesi huzursuzluğa neden oldu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, istifalardan oldukça memnun olan AKP yöneticileri, ihraç süreciyle Davutoğlu ve ekibinin parti teşkilatlarında taraftar toplamak için yaptığı girişimlerin de önünün kesildiği yorumları yapıyor:

"Hem parti içinde kalıp hem de il gezileri ve toplantılarla eleştirilerine devam edecek, parti tabanı ve teşkilatlarda karışıklık yaratacaktı. Böylece kuracağı partiye de zemin oluşturacaktı. İhraç mekanizması başlatılarak partiden ayrılmaya zorlandı. Başlattığı siyasi hareket de erken doğuma zorlanmış oldu"

Davutoğlu ve arkadaşlarının istifasıyla rahatlayan AKP, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu ile ilgili açıklamaları ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özellikle kabine değişikliğine ilişkin değerlendirmesiyle gerildi.

Bazı AKP yöneticileri, "İstişare kurulu demek, dışarıda konuşmak değil istişare edilecek kişilerle konuşmak demektir. İstişare kurulları çok ses çıkmasın diye kurulur" görüşünde bulundu.

Bahçeli’nin özellikle kabine değişikliğine karşı çıkan açıklamaları da rahatsızlık oluşturdu. Bazı parti yöneticileri, "Bu konudaki tasarruf Cumhurbaşkanı’na aittir. Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinde olan bir tasarrufla ilgili başkasının belirleyici olmasını kabul etmez" görüşünü dile getirdi. Bahçeli’nin olası bir revizyonunda bazı bakanların kabinede kalması için bu yönde açıklamalar yaptığı ileri sürülüyor.