Avrupa Almanya, NATO'nun Afganistan'dan erken çekilmesi hakkında uyarıda bulunduID:47512
Yayınlanma:
15 Eyl 19

Almanya savunma bakanı NATO güçlerinin Afganistan'dan erken geri çekilmesi hakkında uyarıda bulunarak, Afganistan'ın Taliban hükümranlığına yönelebileceğini söyledi.

Euronews'un bildirdiğine göre آنگرت کرامپ کارن باور Annegret Kramp-Karrenbauer dün Almanya Hristiyan Demokrat partisi kadın kolu toplantısında yaptığı açıklamada, Afganistan'dan yabancı güçlerin çekilmesinin özellikle de Afgan kadınlara zor şartlar oluşturacağını söyledi.

Angela  Merkel'in de bulunduğu partinin başkanlığını da yapan  Almanya savunma bakanı Afganistan'da sorumsuzluk yaşanmasından endişeli olduğunu söyledi.

Almanya'da yaklaşık bin 300 Alman asker bulunuyor; parlamento kararı uyarınca söz konusu güçler Mart 2020'ye kadar görev sürecek.
Amerika ve müttefikleri 2001 yılında terörizm ile mücadele ve Afganistan'da güvenliğin sağlanması bahanesi ile Afganistan'a saldırarak bu ülkeyi işgal ettiler, fakat o tarihten itibaren bu ülkede güvensizlik, terörizm ve uyuşturucu madde üretimi azalmazken üstelik görülmemiş oranda arttı.