Gündem İslam Birliği Konferansı YapıldıID:47536
Yayınlanma:
16 Eyl 19

İslam Birliği Konferansı’nda, atılması gereken adımlar konuşuldu…Türkiye öncülük edebilir

İSBAM tarafından İslam Birliği Konferansı’nın ikinci ve üçüncü oturumu gerçekleştirildi. Yurtdışından gelen siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve eski bakanlar İslam Birliği’nin önemine vurgu yaptı. Ayrıca konuşmacılar, Türkiye ve İran’ın güçlü bir birliktelikle Siyonist düşünceye karşı durabileceğini ve İslam Birliği’ni kurabileceğini dile getirdi. Konuşmacılar, Milli Görüş hareketinin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da İslam Birliği için attığı adımlardan bahsetti.

İslam Birliği Araştırmalar Merkezi (İSBAM) tarafından düzenlenen İslam Birliği Konferansı’nın ikinci ve üçüncü oturumu gerçekleştirildi. ‘İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin’ temasıyla gerçekleştirilen programda İslam ülkelerinden gelen siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve eski bakanlar İslam Birliği konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. İlk oturumda konuşmacılar, “Kudüs, İslam Dünyasının En Temel ve En Önemli Meselesi” konusu üzerine konuşma gerçekleştirerek çözüm önerilerini sundu. 

İKİNCİ MİRACIMIZI GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ

İslam ve Küresel İlişkiler Başkanı Prof. Dr. Sami Al Aryan, Siyonizm’in Müslüman toplumlar üzerine oynadığı oyunlara dikkat çekerek, “Siyonist hareket, Müslümanlar arasındaki tartışmalardan besleniyor. Bizler Kudüs’ü işgalden kurtarmak için ikinci miracımızı gerçekleştirmeliyiz. Etnik gruplar ve mezhepler arasında insanları ayrıştırmayı istiyorlar. Nerede bir kavga varsa orada Siyonistlerin oyunu var. Bölgede bulunan bütün insanlar tehlike altında. Türkiye ve İran’ın gelişmesini istemiyorlar, nükleer güç konusunda çalışan insanları öldürüyorlar. Bizler Müslümanlar olarak bir araya gelerek mücadele etmek zorundayız. Bizim Yahudilik dini ile bir sorunumuz yok. Bizi bu topraklardan atmak isteyen Siyonist düşünce ile sorunumuz var” ifadelerini kullandı.

YENİ BİR DÜZENE TÜRKİYE ÖNCÜLÜK EDEBİLİR

Yurtdışı Filistin Konferansının Genel Sekreteri Munır Shafıq ise yaptığı konuşmada, sömürgeci dünya düzeninin yıkılmak üzere olduğunu dile getirerek, “Büyük devletler büyük bir kaos içindeler, güç kaybediyorlar. Siyonist varlık 70 yıl önceki gibi değil artık. Birkaç yıl içerisinde yeni bir dünya ile karşı karşıya gelebiliriz. ABD ve Siyonizm’in gücünü kaybettiğini görebiliriz. Bölgede yeni bir düzene Türkiye ve İran güçlü bir birliktelikle, güçlü bir duruş göstererek buna öncülük edebilir” dedi. 

PUSULAMIZI AYNI YÖNE ÇEVİRMELİYİZ

Müslüman devletlerin Siyonistlere karşı direniş göstermesi gerektiğinin altını çizen Lübnan eski Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Dr. Adnan Mansur, “Bizler sürekli cepheleşme ile karşı karşıyayız. Bölgede 1942 yılından bu yana ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bölge İsrail’in ciddi saldırılarına maruz kaldı. İslam devletleri bu dağınıklığa son vermeli. Güçlü devletlere karşı dik durmalıyız. Aramızdaki anlaşmazlıklara son vermeliyiz. Filistin davasını sahiplenecek bir devlet yok. Bizler ekonomik ve siyasi olarak bir duruş sergilemeliyiz. Pusulalarımızı aynı yöne döndürmeliyiz. Aynı hedef doğrultusunda İslam Birliği’ni sağlamalıyız” diye konuştu.

ERBAKAN HOCA BUNLARI 50 SENE ÖNCE ANLATTI

Uluslararası Müslüman Âlimler Derneği Türkiye Başkanı Abdulvahap Ekinci, ilk kıblemiz Kudüs’ün Osmanlı’nın yıkılışı ile kaybedildiğini belirterek, “Bizler Kudüs’ü gerçek özgürlüğüne kavuşturacağız. Yaşadığımız sorunların temelinin Siyonistler olduğunu bilmek zorundayız. Siyonistler emelleri için ellerinden geleni yaptılar. Müslümanlar birleşerek şuurlanmalıdır. Yaşanılan bütün sorunların temelinde Müslümanların dağınıklığından kaynaklandığını bilmeliyiz. Erbakan Hocamız bunları 50 sene önce söylüyordu. Ümmetin sıkıntılarını gidermek için D-8’i kurdu. Bir an önce söz sahipleri D-8’leri yeniden canlandırmalı” şeklinde konuştu.

HERKES YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMELİ

Dünya Müslüman Âlimler Federasyonu Malezya Başkanı Dr. Abdul Gani Şemsettin de yaptığı konuşmada, âlimler ve yöneticilerin ciddi bir çalışma yapması gerektiğini vurgulayarak, “İlmi alanda yaşanan gerilemeler söz konusu. Ekonomik yetersizlikler var. Sorunların çözümü noktasında herkes yükümlülüğünü yerine getirerek İslam Birliği sağlanmalı. İslam ülkeleri arasında köprüler kurularak işbirliği yapılmalı” ifadelerini kullandı.

İSLAM DÜNYASININ GELECEĞİNİ FİLİSTİN BELİRLEYECEK

“İslam dünyasının geleceğini Filistin belirleyecek” diyen Lübnan İslam Çalışma Cephesi Başkanı Dr. Şeyh Zebeyr Cad şunları kaydetti: “Haysiyet içinde yaşanacak bir gelecek mi, yoksa değerleri ayaklar altına alınmış bir gelecek mi? İşte bunun cevabini Filistin’in geleceği belirleyecek.” 

GELECEĞE DAİR VİZYON ORTAYA KOYMALIYIZ

İkinci oturumda konuşmacılar ‘Geleceğe Dair Müslümanların Tek Yolu’ konusu üzerine konuşmalar gerçekleştirdi. İlk konuşmayı yapan Faslı öğretim üyesi Prof. Dr. Muhammed Hassani, bugün İslam dünyasının geleceğine dair  bir vizyon ortaya koyulması gerektiğini söyleyerek, “Bizler şahit olduğumuz zulme çare arayan olmak zorundayız. Müslümanlar gelecek vizyonuna sahip olmalı. Bizler Kur’an ve sünnete bakarak çıkış yolu bulmak zorundayız. Bizler büyük devletlerin tahakkümünü kabul etmiyoruz. Müslümanların birlikteliği inancımızın bir gereğidir” diye konuştu.

ABD BU BÖLGEYE BÜYÜK İSRAİL İÇİN GELDİ

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Müslümanların geleceğinin karanlık olduğunu dile getirerek, “Ama bizlere ümitsizlik yasaklanmış. Müslümanlar bir şey yapacaksa Türkiye ve İran’ın bir araya gelmesi ile olacaktır. Kur’an-ı Kerim’de bulunan ilimleri yeniden anlayabilmemiz lazım. Bölgesel meselelerde ABD buraya niye geldi, bunu herkes biliyor. Büyük İsrail devletini kurmak için bölgeye geldi. Bugün yapacağımız şey İran, Türkiye ve Suriye arasında arabuluculuk yapsın. Türkiye ve İran isterse Müslümanlar arasındaki birlikteliği sağlayabilir. Bugün ayrımcılıktan bahsedenler emperyalizme hizmet ediyor. İlim ve teknolojide geri kalırsak bizler başkasının kulu oluruz” şeklinde konuştu.

MÜSLÜMANLAR İÇİN ORTAK KONUŞULACAK BİR PLATFORM GEREKİYOR

Arnavutluk Vatan Partisi Genel Başkanı Kreshnik Osmani de Müslümanların son 50 yıldır başarısızlık üzerine başarısızlık yaşadığı gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, “Burada konuşulanlar sözde kalmamalı. Bizler nasıl olur da Müslümanları harekete geçiririz. İslam dünyası dağılmış durumda. Filistin konusunda bile farklı görüşler ortaya çıkıyor. Dünya çapında bulunan bütün Müslümanlar için ortak konuşabileceğimiz bir platform gerekiyor. Filistin davasını sahiplenen bütün insanlarla Müslüman olmasa dahi bir araya gelmeliyiz. Filistin halkı kahraman bir halk. İslam ümmeti cehaletten kurtulmadıkça Filistin kurtarılamaz” vurgusunu yaptı.