Suriye ABD ile SDG güvenli bölgeyi görüştüID:47545
Yayınlanma:
16 Eyl 19

ABD'li komutanlar, güvenli bölgenin ayrıntılarını konuşmak üzere dün Tel Abyad Askeri Konseyi ile bir araya geldi. ABD liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada, "Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz" denildi.

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Suriyeli Kürtler ile ABD’li askeri yetkililer arasında bir toplantı yapıldı. YPG’nin kırsal bölgelerinden çekilmeye başladığı açıklanan Tel Abyad’da yapılan toplantıya, ABD liderliğindeki koalisyondan Amerikalı komutanlar ile Tel Abyad Askeri Konseyi katıldı.

Toplantının ardından koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon komutanları, güvenlik mekanizmasının bulunduğu bölgede yaşayan askeri ve sivil konsey liderleri ile görüştü. Mekanizmadaki ilerleme ve konsey liderlerinin halkı güvenli tutma yönündeki çabaları ele alındı” ifadeleri kullandı. “Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz” denilen açıklamada, “Koalisyon ve SDG Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ABD ile Türkiye’nin dört askeri uçuşunun gerçekleştirdiği, ‘güvenlik mekanizması’nın ek ayrıntıları için iki ülke arasındaki temasların süreceği de belirtildi.

 

 

Sep. 15, in Tal Abyad, Syria, Coalition commanders met with military and civil council leaders who represent the people living in the security mechanism. Discussions covered mechanism progress and efforts of council leaders to keep the populace safe. @CJTFOIR @CENTCOM @cmoc_sdf

Resmi Twitter'da görüntüle

Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge anlaşmasının ayrıntıları henüz netleşmiş değil. İki ülke 8 Eylül’de ilk ortak devriyeyi gerçekleştirirken, Ankara ABD’nin adımlarını yeterli bulmadığını açıklamıştı.