Gündem Ruhani: Tahran-Ankara münasebetleri, dostane ve sağlamdırID:47564
Yayınlanma:
16 Eyl 19

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ankara'da görüştüler. Görüşmede Ruhani, Tahran-Ankara münasebetlerinin muhtelif alanlarda dostane, sağlam ve gelişmekte olduğunu vurguladı.

5. İran, Türkiye ve Rusya Üçlü Liderler Zirvesi'nin kulisinde Ankara'da Türk mevkidaşı ile görüşen Ruhani, iki ülkenin muhtelif durumlarda birbirinin yanında durduklarına işaretle, İran ve Türkiye'nin sorunlara rağmen her alanda ekonomik münasebetlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Milli para birimleriyle ticari işbirliğinin geliştirilmesinin iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde sıçramaya imza atacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın Türk özel sektörü ve yatırımcılarının ortak projelere katılımını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı görüşmede Fars Körfezi, Umman Denizi ve Hürmüz Boğazı'ndaki su kanallarının güvenliğinin korunmasının bu bölgede en uzun sahillere sahip İran tarafından önemsendiğini hatırlatarak, İran'ın bölgesel su kanallarının güvenliğini sağlamakla kendi yükümlü gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı, Yemen'e yönelik saldırıların da ABD'nin yanlış adres ve hesaplarının bir ürünü olduğunu belirterek, herkesin BM'nin katılımıyla Yemen'de huzur ve istikrarın yeniden sağlanması için çalışması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede, İran ile Türkiye'nin dostane ve kardeşçe ilişkilerine işaretle, iki ülkenin milli para birimleriyle ticaret yapmasının ikili ekonomik ve ticari ilişkilere önemli ölçüde ivme kazandırabileceğini, bu sürecin devam edeceğini kaydetti.

Erdoğan ayrıca ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarının yapıcı olmadığına işaretle, İran ve Türkiye'nin zor günlerde birbirinin yanında durduğunu ve durmaya devam edeceklerini kaydetti.