Avrupa AB'den Siyonist İsrail'e uyarı: Yeni yerleşim birimi açmaktan vazgeçID:47593
Yayınlanma:
18 Eyl 19

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada Siyonist İsrail Rejimi'nin işgal planına sert açıklama geldi.

Avrupa Birliği'nden Siyonist İsrail Rejimi'nin Filistin'in Batı Şeria bölgesinde bulunan Ürdün Vadisi'ni işgal etme planına dair sert açıklama geldi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden Siyonist İsrail'in işgal girişimine dair yazılı bir açıklama yapıldı.

Filistin topraklarında yeni yerleşim birimleri açma girişiminde bulunan Siyonist İsrail Rejimi yazılı açıklamayla uyarılırken konuya ilişkin "AB, Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim birimlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu tekrar vurguluyor" denildi.

Mogherini'nin ofisinde yapılan açıklamada, AB'nin Kudüs de dahil 1967 sınırları öncesi hiçbir değişikliği tanımayacağı kaydedilerek, "AB durumu çok yakından takip etmeye devam edecek ve olası bir ilhak karşısında gerekli adımları atacak. İsrail hükümeti de dahil iki tarafın uluslararası hukuk uyarınca ve sorumlu bir şekilde davranmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

Ayrıca iki devletli çözüm önerisine de değinilen yazılı açıklamada "Olası bir ilhak adımı çok ciddi bir şekilde uluslararası hukukun ihlali anlamına gelir, iki devletli çözümü zora sokar ve bölge istikrarını tehdit eder" uyarısı yapıldı.