Avrupa Rus senatörden ABD’nin bölgeye terörist asker gönderme kararına sert tepkiID:47641
Yayınlanma:
21 Eyl 19

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yüzlerce terörist askeri güç gönderme planlarının bölgedeki gerginliği ve kriz riskini artırdığını belirtti.

Sputnik'in haberine göre, Kosaçev Bu bağlamda yaptığı açıklamada “ABD yine sınırlarından uzaktaki yerlerde askeri varlığını arttırmanın bir istikrar faktörü olduğunu düşünüyor. Bu her zamanki gibi gerginliğin yanı sıra kriz ve öngörülemez senaryoların gerçekleşmesi riskini arttırıyor. Bölgesel aktörlerin, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin bu konuyu düşünme vakti” dedi.
Şu aşamada ABD’nin bu kararının illa bir kara operasyonuna hazırlanıldığı anlamına gelmediğini, Pentagon’un savunma görevlerini yerine getirecek sınırlı sayıda terörist güçten söz ettiğini aktaran Kosaçev şu uyarıda bulundu:
“Ancak ‘Başladıktan sonra gerisi kolay’ sözünde dendiği gibi: Washington’a İran’a yeni bir provokasyon isnat etmek yeterli olacaktır. Böylece gönderilen asker sayısı hızla artabilir."
ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Aramco tesislerine geçen hafta düzenlenen saldırının ardından Suudi Arabistan ve BAE’ye ilave hava savunma desteği ve yüzlerce terörist asker gönderileceğini açıklamıştı./