Kültür ve Sanat Şairler “Sözün Miracı”nda İmam Hüseyin’e Şiir AdadılarID:47656
Yayınlanma:
22 Eyl 19

İslam peygamberinin torunu ve Ehl-i Beyt’in 3. İmamı Hz. Hüseyin’in şahadeti yıldönümü münasebetiyle anma programları devam ederken, şairler şiirlerle İmam Hüseyin’in kişiliğini, davasını, mücadelesini ve şahadetini düzenlenen şiir dinletisinde anlattılar.

Farkındalık Platformu yine ismiyle bir “farkındalık” yaratarak İmam Hüseyin’i (a.s) şiirlerle gündeme getirdi. 11 Şairin şiir okuduğu anma programı Bağcılar belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Yoğun bir ilginin olduğu pragmam İstiklal Marşı ve Ali Ekber Aras’ın Kuar’an tilavetiyle başladı.

Farkındalık Platformu adına konuşan Araştırmacı-Yazar Aydın Altay, şiir insanın gönül lisanı olduğunu ve bu lisanla Kerbela şehidi İmam Hüseyin’i anmak istediklerini belirtti.

Altay şunları söyledi;

“İçinde bulunduğumuz muharrem ayı münasebetiyle Kerbela şehidi İmam Hüseyin’i şiirlerle anmak istedik. İnsanlık tarihinin en acı olayı, kıyamete kadar unutulmayacağı ve insanlığın ders çıkaracağı bir süreç ve neticedir Kerbela olayı. İmam Hüseyin (a.s) çağlara ve nesillere damgasını vuran ve yeryüzünde ezilmişlerin, mazlumların umudu, vefakâr, zalime karşı direnen, mazlumun yanında duran, Allah’a teslimiyet ve adalet mücadelesi verenlerin ilham kaynağıdır.  Dolayısıyla Farkındalık Platformu olarak biz bütün bunları Şairlerin gönül lisanıyla ele almak istedik. Gönüllerden süzülen duygular vicdanlara ulaşsın istedik. Ve istedik ki sadıkların kaleminden hayat bulan “söz” hak katında “miraca” çıksın. İşte bu duygu ve düşüncelerle siz değerli dostlarımızı bu akşam buraya davet ettik, sizler de bu davetimize icabet etiniz. Allah bizleri bu kutlu davada hep bir arada tutsun” dedi.

Sunuculuğunu eğitimci Tuncay Otay’ın yaptığı “Sözün Miracı” şiir dinletisine Araştırmacı-Yazar Aydın Altay, Yazar Musa Dedei, Yazar Büşra Eker, Yazar Ehed Aymaz, Şair-Ressam Ferah Otay, Şair Hasan Yıldız, Şair Kevser Özlem Yaşar, Şair Abbas Öztürk, Şair Betül Boncuk, Eğitimci-şair Aytekin Atış ve Şair İzzet Caf şiirleriyle geceye renk kattılar.

Program, gecenin sürpriz konuğu EHLADER başkanı Kadir Akaras’ın konuşması ve plaket takdimi ile son buldu.